Nie wiem, gdzie jestem - Gayle Forman


Tytuł: Nie wiem, gdzie jestem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 4 czerwca 2019 
Autor: Gayle Forman
Liczba stron: 336


Uwielbiam Gayle Forman za jej dwa tytuły: "Ten jeden dzień" i "Ten jeden rok". Historia o Allyson, choć czytana dość dawno, wciąż jest żywa w moim sercu. Nie trudno się dziwić, iż każdy nowy tytuł autorki wzbudza więc spore zainteresowanie. Podobnie było z recenzowaną powieścią "Nie wiem, gdzie jestem", która finalnie nie okazała się jednak tak absorbującą i emocjonującą historią, na jaką pierwotnie liczyłam. Czyżbym wyznaczyła autorce zbyt wysoko twórczą poprzeczkę?

Pokrętny los niespodziewanie splata ze sobą ścieżki trzech młodych osób. Jedną z nich jest młodziutka piosenkarka, Freya, która posiada wszystko to, co potrzebne jest, by zostać idolką milionów ludzi na całym świecie: piękny głos, nienaganną i hipnotyzującą prezencję oraz ogromną potrzebę sławy. Jednakże w chwili, gdy dziewczyna ma nagrywać swoją debiutancką płytę, niespodziewanie traci głos. Freya nie potrafi już wydobyć z siebie subtelnych i delikatnych melodii, które z sukcesem doprowadziły ją do obecnego miejsca. 

Harun, dopiero w momencie, gdy stracił ukochaną osobą, docenił jej ogromną wartość. Chłopak postanawia zawalczyć o siebie i swoją godność, rezygnując ze swojej rodziny. Harun zrywa więc kontakt z bliskimi, by odzyskać to, na czym mu najbardziej zależy. Nathaniel przybył do głośnego Nowego Jorku z jednego desperackiego powodu. Ma z sobą tylko jeden malutki plecak z cenną książką z dzieciństwa oraz cały bagaż trudnych doświadczeń. 

Te trzy postaci łączy strata, nadzieja oraz miłość. Wciągu jednego krótkiego dnia czytelnik pozna sekrety bohaterów, głęboko skrywane pod maską uśmiechu i wypowiadanych automatycznie przez nich słów "wszystko w porządku". Ich niespodziewane spotkanie okaże się dla nich nie tylko swoistą terapią, ale przede wszystkim dowodem na to, iż przyjaciel i obecność drugiego człowieka to najlepsze antidotum na troski i problemy dnia codziennego. W końcu, jak głosi słynne przysłowie, "co dwie głowy, to nie jedna". 

"Nie wiem, gdzie jestem" w zamyśle miała być powieścią mocno refleksyjną, momentami nostalgiczną. I taka też jest. Mamy bowiem ciekawe, mocno zarysowane indywidualności. Mamy cały wachlarz problemów, z którymi muszą zmierzyć się młodzi bohaterowie. Otrzymujemy również ważny morał, który jednoznacznie wskazuje, iż człowiek do normalnego funkcjonowania potrzebuje drugiej osoby. Momentami jednak autorka pokusiła się o nieco przydługie, zbędne opisy, które w mojej opinii działają na niekorzyść książki, sprawiają bowiem, iż całość staje się momentami nieco nudna.

"Nie wiem, gdzie jestem" to książka utrzymana w klimacie charakterystycznym dla Gayle Forman: jest nostalgicznie, jest i mocno refleksyjnie. Jednak, by ocenić książkę na maksimum punktów, powieść powinna posiadać więcej zwrotów akcji, ciut bardziej zaskakiwać fabułą, a nie toczyć się swoim powolnym, po trosze i przewidywalnym rytmem.
Ocena: 7/10

Komentarze

 1. Już dawno nie czytałam niczego tej autorki, więc chętnie wrócą do jej twórczości. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oto moje świadectwo z Heart Warming zadłużony klient (Anita ze Stanów Zjednoczonych) Sir musiałem odpisać do ciebie, choć jestem w pracy teraz poinformować, że zaklęcie z powodzeniem pracował, a on wrócił do mnie tak jak pan powiedział, że sir. Piękna czerwona róża została właśnie przywieziona do mojego miejsca pracy od człowieka, z którą się z tobą skontaktowałem 20 marca. Sir jestem tak szczęśliwy, aby powiedzieć to całemu światu teraz, że wrócił do mnie przez potężne zaklęcia wczoraj około 6:00pm. Wszystko wyszło tak, jak pan to powiedział. Nie ma już wątpliwości. Trudno mi w to uwierzyć. To naprawdę zaskakujące! Dziękuję bardzo dr ADELEKE za tkanie magiczne moce na mnie, i zjednoczenie mnie i mojego ex wraz z najwyższej mocy. kontakt w celu uzyskania pomocy za pośrednictwem WhatsApp +27740386124 lub e-mail: aoba5019@gmail.com

   Usuń
 2. Nawet lubię jej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie czytałam nic tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oto moje świadectwo z Heart Warming zadłużony klient (Anita ze Stanów Zjednoczonych) Sir musiałem odpisać do ciebie, choć jestem w pracy teraz poinformować, że zaklęcie z powodzeniem pracował, a on wrócił do mnie tak jak pan powiedział, że sir. Piękna czerwona róża została właśnie przywieziona do mojego miejsca pracy od człowieka, z którą się z tobą skontaktowałem 20 marca. Sir jestem tak szczęśliwy, aby powiedzieć to całemu światu teraz, że wrócił do mnie przez potężne zaklęcia wczoraj około 6:00pm. Wszystko wyszło tak, jak pan to powiedział. Nie ma już wątpliwości. Trudno mi w to uwierzyć. To naprawdę zaskakujące! Dziękuję bardzo dr ADELEKE za tkanie magiczne moce na mnie, i zjednoczenie mnie i mojego ex wraz z najwyższej mocy. kontakt w celu uzyskania pomocy za pośrednictwem WhatsApp +27740386124 lub e-mail: aoba5019@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty