Projektant - Marius GabrielTytuł: Projektant

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 14 września 2018  

Autor: Marius Gabriel

Liczba stron: 424

Jeśli nieobca Wam jest tematyka mody, fascynują Was kulisy powstawania pięknych, pożądanych przez miliony kobiet na całym świecie kreacji, a przy tym jesteście zainteresowani wymagającymi, nierzadko brutalnymi początkami znanych projektantów, to zdecydowanie powinniście poznać powieść „Projektant” Mariusa Gabriela. Jeśli w tym miejscu również wspomnę, iż akcja recenzowanej książki osadzona jest w smutnych wojennych realiach, to „Projektant” może stać się jedną lepszych powieści, jakie czytaliście w całym roku. 

Dzięki charyzmatycznej postaci Copper Reilly, świeżo poślubionej mężatki, która przybywa do Paryża zaraz po odzyskaniu przez miasto wolności, czytelnik poznaje postać nieśmiałego Christiana Diora. Kobieta trafia do miasta za sprawą swojego męża i jego zawodowym zobowiązaniom. Jednak gdy wszyscy Paryżanie z radością świętują odzyskaną wolność, kobieta nosi w sercu zgoła inne uczucia. Kolejna zdrada jej męża sprawia, iż kobieta czuje, że utkwiła w toksycznym, zupełnie nieszczęśliwym związku.

Cooper postanawia odejść od niewiernego męża i zacząć żyć według własnych zasad, z pełnym poszanowaniem własnej godności i długo pożądanej wolności. W chwili, gdy główna bohaterka najbardziej potrzebuje wsparcia drugiego człowieka, poznaje nieśmiałego i wycofanego Christiana. Jak się później okazuje, w tym powściągliwym mężczyźnie drzemie ogromny talent. Niechęć do sławy ściera się z odważnymi, niekonwencjonalnymi projektami strojów, które rodzą się w głowie Christiana. Kobieta, jako raczkująca, choć coraz bardziej ceniona za swoje oryginalne teksty reporterka, postanawia pokazać światu postać utalentowanego Diora. Z iście dziennikarskim zacięciem wyrusza więc w światek kultury i stylu oraz odradzającego się Paryża, by pomóc zniszczonemu miastu odzyskać miano stolicy mody. 

Powieść Marcusa Gabriela to tętniąca emocjami, wciągająca powieść historyczno-obyczajowa, która przybliża portrety znanych francuskich projektantów. W książce przewijają się sylwetki m.in. wspomnianego już wyżej Christiana Diora, czy znanego Pierre’a Balmaina. Czytelnik ma niepowtarzalną okazję wejść za kulisy domu mody utrzymanego w duchu haute couture, mając przy tym wciąż na uwadze, iż to właśnie Francja uznawana jest za jego kolebkę. Główna bohaterka dzięki znajomości z Diorem, znajduje się w samym centrum artystycznej bohemy, poznając ich specyficzne humory i maniery, odmienny, a przy tym wciąż niezwykły sposób bycia. 

 „Projektant” zyskuje również przez ramy czasowe, w których osadzona jest cała opowieść. Wojenny nastroje stopniowo ustępują miejsca wciąż jeszcze nieśmiałej radości ludzi z odzyskanej wolności. Zmiany w społeczeństwie widać w sposobie ubierania się mieszkańców Francji. Zresztą sam Dior odchodzi od szarych i biednych stylizacji, sięgając po kolorowe, nieszablonowe projekty pełne przepychu i elegancji. To właśnie jego stylizacje sprawiły, iż po wojnie Paryż stał się ponownie stolicą mody i stylu. 

Podsumowując, „Projektant” to świetnie napisana, elegancka opowieść z całą feerią charyzmatycznych i wyrazistych postaci, których losy czytelnik poznaje z wypiekami na twarzy. Umiejętnie wpleciony wątek historyczny sprawia zaś, iż książka nabiera cech niesamowitego realizmu i autentyczności.  
Ocena: 8,5/10 

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję: 

https://www.taniaksiazka.pl/

Inne książkowe bestsellery. 
Komentarze

 1. Jestem ciekawa, bo o tej książce już niejednokrotnie słyszałam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może kiedyś, uda mi się ją przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czas akcji książki i fakt, że jest w niej Dior, na pewno działa bardzo na jej korzyść, ale obawiam się, że bohaterka by mnie denerwowała. Chyba wolałabym poznawanie wszystkiego z innej perspektywy, ale książki nie skreślam ;>

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaskoczyła mnie taka wysoka ocena, nie spodziewałam się że to taka dobra powieść :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty