Morderstwo w pociągu - Jessica Fellowes

 
Tytuł: Morderstwo w pociągu
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania:18 kwietnia 2018  
Autor: Jessica Fellowes
Liczba stron: 416
 
Londyn, rok 1920. Podczas podróży pociągiem Florence Shore zostaje brutalnie zaatakowana przez jednego z pasażerów. W wyniku poniesionych obrażeń kobieta umiera w szpitalu. Co dziwne, wiadomość o niespodziewanej śmierci Florence, szanowanej  kobiety, a przede wszystkim dobrodusznej i cierpliwej pielęgniarki, która troszczyła się o zdrowie żołnierzy biorących udział w walkach podczas I wojny światowej, szokuje wszystkie osoby z jej otoczenia. Ze względu na niedobór materiałów dowodowych i związaną z tym trudność w ustaleniu tożsamości mordercy śledztwo zostaje szybko umorzone. 

Zagadka kryminalna niejako zaczyna się łączyć z osobą Louisy Cannon, ubogiej dziewczyny, która po śmierci ukochanego ojca, żyje z matką z dnia na dzień, prowadząc dość monotonne i szare życie. Marzeniem Louisy jest ucieczka z domu, z dala od groźnego wuja, hazardzisty i krętacza, który własne długi chce spłacić ciałem nastoletniej dziewczyny. Dzięki protekcji koleżanki, Louisa otrzymuje posadę niani u arystokratycznej rodziny Mitfordów, w ten sposób uwalniając się od niecnych planów wuja. Wspomnianym wyżej morderstwem Florence Shore, interesuje się znudzona wystawnym życiem Nancy Mitford, córka państwa, u którego zatrudniona jest Louisa. Obie dziewczyny na własną rękę będą dokonywać próby ustalenia wizerunku zwyrodnialca, który z zimną krwią zabił szanowaną pielęgniarkę. 

Autorka powieści „Morderstwo w pociągu”, zainspirowana prawdziwym morderstwem dokonanym w 1920 roku, postanowiła napisać powieść detektywistyczną utrzymaną w klimacie retro, przemycając w ten sposób atmosferę XX-wiecznego Londynu: powojenną rzeczywistość jego mieszkańców, widoczne na pierwszy rzut oka różnice majątkowe społeczeństwa, które jeszcze dość znacząco ograniczały wizerunek człowieka i jego codzienność, w końcu ulice Londynu, wraz z jego cichymi i mrocznymi zakamarkami, w których czaili się niegroźni hultaje i złodzieje. Autorka w tło społeczno- obyczajowe wplotła intrygującą, pełną niejasności zagadkę kryminalną, a nawet, dla romantycznych dusz i duszyczek, wątek miłosny, który doskonale ożywia całą opowieść. W ten sposób otrzymujemy bogatą fabularnie, choć prostą i mało skomplikowaną opowieść, którą czyta się z największą przyjemnością. 

W powieści występuje kilka znaczących uproszczeń, które jednak przy odpowiednim podejściu czytelnika do lektury i przymknięciu oczu na te fabularne udogodnienia, nie odejmują frajdy, tylko wręcz przeciwnie, gwarantują przednią rozrywkę. Przykład? Scena daleka w swym przekazie od realności, występująca na początku historii, dotycząca otrzymania przez Louisę pracy jako niania. „Morderstwo w pociągu” cechuje się równie ciekawą, co banalną zagadką kryminalną, która bardziej wprawionemu czytelnikowi, nie przysporzy większych problemów w jej rozwiązaniu. Nie mniej jednak dość nieudolne kluczenie pośród istniejących dowodów, sposób dociekania prawdy przez bohaterów, czy w końcu obierane przez nich drogi w ustalaniu tożsamości mordercy to ważny, a przy tym bardzo interesujący element książki. 

„Morderstwo w pociągu”, za sprawą lekkiego pióra autorki i niezobowiązującej zagadki kryminalnej, czyta się szybko i z dużą przyjemnością, choć bez trudnych do okiełznania emocji. 
Ocena: 7/10
 
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję: 
http://www.harpercollins.pl/
 

Komentarze

 1. Lubię kryminały/thrillery ale niekoniecznie retro :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem do końca przekonana, czy jest to książka dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka jest przepięknie wydana! I uwielbiam takie klimaty w książkach, także na pewno prędzej czy później zainwestuje w tę powieść 💕

  OdpowiedzUsuń
 4. Nadal zastanawiam się, czy przypadłaby mi do gustu. Musiałabym spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wolałabym nieco bardziej skomplikowaną kryminalną zagadkę, na tym szczególnie by mi zależało, choć piękne wydanie zachęca by wziąć w łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki, a właśnie szukałam czegoś na podróż pociągiem :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojej, przeczytałabym tylko dlatego, że Jessica Fellowes jest bratanicą czy siostrzenicą tego Juliana Fellowesa, który pisał scenariusz Downton Abbey!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty