"Przedsmak zła" A. Kava


 "Przedsmak zła" to prequel wciągającej serii książek o agentce autorstwa Alex Cavy.

Cała historia rozpoczyna się w chwili, gdy w Shenandoah w stanie Wirginia, w głuchym i opuszczonym lesie, do którego wstęp jest surowo zakazany, jeden z myśliwych czyha z kuszą u boku na swoją ofiarę. Celem jego ataku nie jest jednak dzikie zwierzę, które może grasować na tych zapuszczonych terenach, a kobieta, którą mężczyzna atakuje z ukrycia. Już na pierwszy rzut oka widać, iż kobieta jest całkowicie wycieńczona, sprawia również wrażenie osoby zagubionej, jakby całkiem przypadkowo znalazła się na tych dzikich terenach. 

Dwa tygodnie później główna bohaterka książki, agentka Maggie O'Dell, która dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu i niesamowitym analitycznym zdolnościom, zdążyła wyrobić sobie uznanie i renomę znakomitej profilerki w swojej branży, otrzymuje kolejne skomplikowane zlecenie. Tym razem ma zająć się sprawą dwudziestojednoletniego Davida Robardsa, którego przyczynę śmierci ustalono jako nierozwiązaną.

W tym samym czasie profilerka towarzyszy zaprzyjaźnionemu agentowi w autopsji, odsuwając na jakiś czas sprawę Davida Robardsa na bok. Denatką jest kobieta, której ciało znaleziono w hrabstwie Shenandoah. Sprawa nie przybierałaby znamion morderstwa, gdyby nie fakt, iż kobiecie odcięto jeden z palców u nogi. Wszystko wskazuje na to, iż mordercą nie jest amator, tylko prawdziwy weteran, bowiem w nagrodę za wykonane zadanie, zabiera ze sobą łup w postaci fragmentu ciała zamordowanego. 

Krwawa zbrodnia w hrabstwie Shenandoah to jednak nie jedyne morderstwo, które angażuje uwagę i cenny czas agentów FBI. W książce „Przedsmak zła” trup ściela jest gęsto, a genialna profilerka ma pełne ręce roboty w ustaleniu sylwetki psychologicznej mordercy. Tym bardziej, iż zwyrodnialec jest bezwzględnym i rasowym zbrodniarzem, który działa według tylko sobie znanych zasad i wytycznych. Każdemu miejscu zbrodni towarzyszy bowiem podrzucony przez niego plastikowy pojemnik, z równie przełażącą, co krwawą zawartością.

Czy genialna agentka O'Dell po raz kolejny udowodni swój talent i ustali profil mordercy, który umożliwi szybkie schwytanie winnego? W końcu nie od dziś wiadomo, iż agentka jest profesjonalistką w swoim fachu. A może tym razem prowadzone śledztwo okaże się trudniejsze i  bardziej skomplikowane, wymagające większej porcji uwagi i czasu policjantów?

Wyśmienicie zgłębiało się wszystkie tajniki i niuanse prowadzonego krok po kroku śledztwa. Przemyślane wątki uwiarygodniły całą historię, a opis makabrycznych scen wywoływał zimny dreszcz na plecach. Ale nic dziwnego, w końcu czytelnik miał do czynienia z prawdziwym weteranem – mordercą, któremu nieobce w codziennym użytkowaniu były takie narzędzia jak skalpel czy strzykawka.

Jestem zachwycona nie tylko skrupulatnym opisem śledztwa, który stanowi żywy dowód niesamowitej wyobraźni i wiedzy Alex Kavy, ale przede wszystkim stworzonymi przez autorkę sylwetkami postaci. Mimo specyfiki wykonywanej pracy, towarzyszącemu im nieustannie oddechu śmierci oraz zapachu krwi i rozkładu, Maggie i jej koledzy po fachu pozostali w dalszym ciągu zwykłymi ludźmi, z problemami rodzinnymi, z własnymi pasjami i szaleństwami.

„Przedsmak zła” to naprawdę kawał wciągającej literatury. Alex Cava oprócz tego, iż wyświadczyła mi przysługę, odrywając od typowego świątecznego rozgardiaszu (ufff!), to jeszcze zachęciła mnie do sięgnięcia po inne swoje książki opowiadające o losach genialnej Maggie O'Dell. Zdecydowanie muszę mieć wszystkie tytuły w swojej biblioteczce. A Wam zdecydowanie polecam recenzowany tytuł!
Ocena: 8,5/10 

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję: 

https://booktime.pl/
http://www.harpercollins.pl/

Komentarze

 1. A ja zdecydowanie muszę przeczytać tę książkę! :) Kolejna pozytywna opinia/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale bardzo chcę to zmienić, bo bardzo wiele dobrego czytałam o jej książkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu zabrać się za twórczość Kavy, bo aż wstyd jej nie znać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, podobała mi się ta pozycja, podobnie jak cała seria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Był taki czas, dobry czas, kiedy zaczytywałam się w powieściach Kavy. Chyba pora do tych książek wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki autorki, więc na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty