Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów


Jeśli  dotychczas, w trakcie swoich literackich wojaży, nie mieliście okazji doświadczyć mnóstwa emocji towarzyszących  lekturze sagi rodzinnej, to najnowsza powieść Katarzyny Majgier z pewnością Wam ich dostarczy. Jest wciągająco i niesamowicie klimatycznie, a całkiem poważne historyczne realia doprawione są potężną porcją całkiem niepoważnego, ironicznego humoru. 

Akcja powieści rozgrywa się w na przełomie XIX i XX wieku w samym sercu pięknego Krakowa, w którym zderzają się różne sfery, reprezentujące zupełnie skrajne społecznie i światopoglądowe środowiska. „Kuchennymi drzwiami” to więc zbiór często zabawnych, nierzadko wręcz absurdalnych scen rodzajowych, oprawionych w zwyczajne ramy codzienności, które przedstawiają czytelnikowi realia życia w okresie Młodej Polski. 

Punktem wyjścia dla całej historii są dwa kluczowe wydarzenia, które stanowić będą swoiste spirytus movens, czyli nic innego, jak sprężynę dobrych wydarzeń, dla kilku postaci zgrabnie zilustrowanych w książce. Pierwsze z nich nieodłącznie wiązać się będzie z postacią cichej Zosi, młodej i spokojnej dziewczyny, wychowanej z dala od zgiełku miasta, w samym centrum wiejskiej ciszy, która zostaje zwolniona z pełnienia obowiązków podkuchennej w podkrakowskim dworze, w  celu uniknięcia przez państwo kolejnego mezaliansu. Ciężarna samotna dziewczyna opuszcza więc wioskę i z kiełkującą nadzieją lepszego jutra wyrusza do miasta, do dawno niewidzianej ciotki, u której ma nadzieję zdobyć opiekę, strawę i dach nad głową. 

Drugie wydarzenie dotyczy ogromnego spadku pewnego zamożnego arystokraty – Teodora Lutoborskiego, które po jego śmierci  odziedziczyć ma jedyny, zdaniem zmarłego, godny krewny, młody urzędnik, niespełniony artysta o wrażliwej duszy. Niespodziewany szczęśliwy posiadacz ogromnej fortuny, który dotychczas wiódł całkiem ograniczone życie ubogiego urzędnika, ma jedyną i niepowtarzalną okazję doświadczyć  upajającego życia wyższych sfer, które jednak  okaże się dla prostego mężczyzny nie lada wyzwaniem.

Te dwa niespodziewane epizody stanowić zresztą będą punkt zwrotny w życiu wielu innych ciekawych postaci sportretowanych w książce i tym samym otworzą furtkę do niesamowitej, niezapomnianej, a przede wszystkim wielobarwnej opowieści, w której na porządku dziennym są istniejące podziały społeczne i różnice światopoglądowe.

Co ważne, na panujące w ówczesnych czasach realia i zarysowaną drobiazgowo codzienność, spoglądamy przez pryzmat zwykłych, prostych ludzi. Opowieść autorki to bowiem swoisty przekrój przez wszystkie istniejące wówczas klasy, z niemal mikroskopijnym zbliżeniem na warstwy najuboższe, ograniczone mentalnie przez pełniące społecznie role.  

Katarzyna Majgier, operując lekkim językiem, opowiada dowcipnie i ze swadą opowieść, w której duży nacisk kładzie przede wszystkim na zachowanie historycznych realiów. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec niesamowitą wiedzę autorki  i jej ogromny wkład pracy w wiarygodną kreację tła społeczno-obyczajowego czy utrzymanie rzeczywistych postaw ówczesnego społeczeństwa młodopolskiego. 

Już od pierwszej strony autorka przeplata z sobą sylwetki wielu różnorodnych postaci, których perypetie czytelnik poznaje z niesłabnącą ciekawością. Mamy próżną i leniwą arystokrację, która stawia siebie ponad wszelkie klasy i istniejące prawa. Jest i biedota i są ograniczeni światopoglądowo chłopi. Są również i wrażliwi artyści z niespełnionym inwentarzem marzeń oraz odważne i śmiałe feministki, walczące o równouprawnienie kobiet. I choć początkowo ta złożoność ludzkich losów, ich barwnych perypetii i życiowych tragedii, może wydawać się dla czytelnika nieco pokrętna, to z każdą kolejną stroną wszelkie rodzinne koligacje zostają już jasno uporządkowane. 

„Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów”okazało się wspaniałą okazją do klimatycznego spaceru wzdłuż ulic Krakowa, który to w XIX i XX wieku stanowił swoisty klasowy tygiel, poddawany szerokim zmianom społecznym i światopoglądowym. Gorąco polecam Wam ten tytuł.

Ocena: 7/10

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję:
http://www.taniaksiazka.pl/

Zobacz też inne bestsellery


Komentarze

 1. Ostatnio przekonuję się do książek, których akcja toczy się w XIX lub na początku XX wieku. Jestem zaciekawiona.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i bardzo mnie wciągnęła ta książka. Teraz czekam na drugi tom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie nie będę jej czytać, ale może w przyszłości się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. If you want your ex-girlfriend or ex-boyfriend to come crawling back to you on their knees (no matter why you broke up) you have to watch this video
  right away...

  (VIDEO) Get your ex back with TEXT messages?

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty