8 książek, które muszę przeczytać w listopadzie

Wiem, wiem. Zimny październik jeszcze nie dobiegł końca, a ja z uporem maniaka śledzę zapowiedzi książkowe na kolejny miesiąc. Ale ja po prostu uwielbiam przeglądać, czytać opisy  i odpowiednio nastrajać się (czytaj: dostawać pozytywnej paranoi ;)) już na nowe tytuły. Dziś przedstawiam Wam krótką, bo zawierającą tylko 8 pozycji, listę moich obowiązkowych lektur na listopad.

"Zostaw mnie" Gayle Forman. 
Premiera: 22.11.2016

Maribeth Klein to wiecznie zabiegana pracująca matka. Wszystko co wiąże się z domem,  z mężem i z dziećmi spoczywa na jej barkach – nawet w czasie rekonwalescencji po zawale zwolniona jest jedynie od obowiązków zawodowych. W Maribeth Klein cząstkę siebie odnajdzie  każda kobieta, której zdarzyło się kiedykolwiek pomyśleć, że zamiast wracać do domu i robić obiad, wolałaby uciec na koniec świata. Cząstkę siebie odnajdzie w niej każdy, kto kiedykolwiek zapragnął wsiąść do pociągu i pojechać gdzieś, gdzie nikt nie oczekiwałby od niego nieustannego usługiwania.

W okresie rekonwalescencji Maribeth nabiera przekonania, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich wokół, decyduje się więc na krok zupełnie nie do pomyślenia. Pakuje się i wyjeżdża. Jak to jednak często w takich przypadkach bywa, po przybyciu w nowe miejsce zaczyna patrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Z dystansu może inaczej ocenić oczekiwania swoich bliskich, a także swoje życie zawodowe. Dzięki wsparciu nowych przyjaciół udaje jej się odkryć w sobie tajemnice, które dotychczas skrywała nie tylko przed rodziną, ale nawet przed samą sobą.

„Zostaw mnie” to intrygująca książka o lękach, przed którymi wszyscy staramy się uciekać. Gayle Forman przedstawia nam fascynujących bohaterów – mężów, żony, przyjaciół i kochanków – którym zdarza się popełnić błąd i się potknąć, ale którzy stają się dzięki temu lepszymi ludźmi i uczą się przebaczać. Tym samym dowodzi, że jest wnikliwą obserwatorką ludzkiej natury. Jej książka to wciągająca analiza współczesnego macierzyństwa wraz ze wszystkimi jego niejednoznacznościami, a także próba odpowiedzi na pytanie: co się dzieje, gdy dojrzała kobieta porzuca dom?"Ostatnia z rodu Bronte" Katherine Lowell
Premiera: 10.11.2016 

W swojej błyskotliwej debiutanckiej powieści Catherine Lowell przedstawia ostatnią przedstawicielkę rodu Brontë, która podejmuje literackie poszukiwania mające ją doprowadzić do odnalezienia spadku po znanych pisarkach.

Postać Samanthy Whipple budzi wielką sensację. Po przedwczesnej śmierci ojca według powszechnej opinii staje się dziedziczką skarbu w postaci licznych pamiętników, obrazów, listów oraz rękopisów powieści pozostawionych przez znane przedstawicielki rodu Brontë. Wedle spekulacji znawców i miłośników tematu otrzymała te skarby w spadku po swojej rodzinie, która od lat skrzętnie skrywa je przed światem. Samantha tymczasem żyje w przekonaniu, że nic takiego nie istnieje, a wszystkie te domysły można włożyć między bajki.

Gdy podejmuje studia na Oksfordzie, przekonuje się jednak, że mityczne przedmioty z przeszłości istnieją. Główną rolę w jej życiu zaczynają odgrywać stare książki z odręcznymi notatkami ojca. Zgłębiając tajniki literatury pod okiem przystojnego, choć nieprzeniknionego profesora, Samantha wyrusza na poszukiwania tajemniczej spuścizny po swoich przodkach."Echo" Henry James 

Premiera: 10.11.2016


Po raz pierwszy w Polsce!

Trzyosobowa amerykańska rodzina, pan Dosson z dwiema córkami, Delią i Francie, przyjeżdża do Paryża zakosztować wielkiego świata. Podczas rejsu poznają George’a Flacka, młodego korespondenta amerykańskiej gazety, który na wylot zna to miasto i oferuje się zostać ich przewodnikiem, nie kryjąc przy tym zauroczenia jedną z córek. Któregoś dnia los stawia na ich drodze Gastona Proberta, który zakochuje się z wzajemnością w wybrance dziennikarza i prosi ją o rękę. Ale pan Flack ma swoje plany i próbuje pokrzyżować im szyki…

„Echo”, niewydana dotąd w Polsce nowela Henry’ego Jamesa, po raz pierwszy ukazała się w odcinkach w „Macmillan’s Magazine” w 1888 roku. To pełna uroku komedia sytuacyjna, kąśliwa satyra na snobizm europejskich wyższych sfer, przedstawiony na tle naiwnej, bezpretensjonalnej postawy głównej bohaterki, która nieświadomie pakuje się w kłopoty, skuszona wizją zaistnienia w wielkim świecie."Śpiący giganci" Sylvain Neuvel 
Premiera: 9.11.2016 

Powieść na miarę „Jurassic Park”, „World War Z” i „Marsjanina”, po mistrzowsku łącząca elementy thrillera, fantastyki i powieści przygodowej.Kiedy pod jadącą rowerem Rose zapada się ziemia i dziewczynka ląduje na ogromnej metalowej dłoni, nikt nie podejrzewa, że to zwiastun wydarzeń, które pchną losy ludzkości na nowe tory. Siedemnaście lat później Rose realizuje swoje marzenie: trafia do zespołu, którego zadaniem jest rozwikłanie tajemnicy zagadkowego artefaktu. Jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki na całej planecie spod ziemi wyłaniają się ukryte przez tysiące lat, kolejne elementy kolosalnych posągów-robotów. Skąd się wzięły? Czemu miały lub mają służyć? Jaka rola przypadnie Rose w rozwikłaniu zagadki?


 
"Płytkie groby" Jennifer Donnelly 
Premiera: 9.11.2016

Przeszłości nie da się wymazać. Znakomity kryminał retro autorki „Sagi ognia i wody”.
Nowy Jork, XIX wiek. Przed piękną i bogatą Jo Monfort rysuje się świetlana przyszłość. Jednak jej plany unicestwia rodzinna tragedia: ojciec Jo ginie od przypadkowego postrzału. Czy jednak naprawdę był to wypadek? Dziewczyna ma wątpliwości. Z pomocą Eddiego – młodego, niezwykle przystojnego reportera – Jo próbuje dociec prawdy. Im bliżej jest rozwiązania, tym więcej może stracić. Ale jest już za późno, by się wycofać. A życie bywa mroczniejsze, niż Jo Monfort, dziewczyna z dobrego domu, mogła sobie wyobrazić.
"November" Colleen Hoover 
Premiera: 9.11.2016

Kryminał kończy się, gdy zabójca zostaje schwytany. Biografię wieńczy ostatnie słowo o opisywanym życiu. Historia miłosna powinna połączyć zakochanych, prawda? W takim razie to chyba nie jest opowieść o miłości…”
9 listopada to data, która zaważyła na losach Fallon i Bena. Tego dnia spotkali się przypadkiem i od tej chwili zaczynają tworzyć dwie historie: jedna to ich życie, drugą pisze Ben zauroczony swoją nową muzą. Choć los postanawia ich rozdzielić, to wzajemna fascynacja jest na tyle silna, że nie może pokonać jej ani czas, ani odległość. Co roku 9 listopada rozpoczyna kolejny rozdział historii – tej realnej i tej fikcyjnej. Gdy nieubłaganie zbliża się koniec powieści, szczęśliwe zakończenie wydaje się jedynie mrzonką, bo historia na papierze zaczyna różnić się od tej, w którą wierzy Fallon…

„Zagubiliśmy się między fikcją a rzeczywistością. Nieważne, jaką wersję poznacie. Nieważne, który z ostatnich rozdziałów okaże się tym prawdziwym. Ważne jest tylko jedno: zawsze będę ją kochał”.

Nowa książka Colleen Hoover to opowieść o młodym pisarzu, jego niezwykłej muzie i przeznaczeniu, które ukrywa między wierszami coś więcej niż miłość.

 "Mischling czyli kundel" Affinity Konar 
Premiera: 8.11.2016
Perła troszczy się o smutek, przeszłość i dobro. Stusia odpowiada za radość, przyszłość i zło.

Jest rok 1944, bliźniaczki Perła i Stusia Zamorskie wraz z matką i dziadkiem trafiają do Auschwitz. Siostry szukają siły i ucieczki od ponurego obozowego świata w swojej bliskości, w języku im tylko znanym, w grach wyuczonych we wczesnym dzieciństwie.
Jako część eksperymentu populacyjnego, mającego na celu badanie dzieci urodzonych z ciąż mnogich, znanego jako Zoo Mengelego, dziewczynki doświadczają cierpień i przywilejów nieznanych innym więźniom, zostają okaleczone psychicznie i fizycznie, odarte ze wspólnej osobowości. Ich tożsamość zmienia się pod brzemieniem bólu oraz poczucia winy. Zimą, w czasie koncertu zorganizowanego przez Mengelego Perła znika, a Stusia pogrąża się w żałobie, lecz wciąż nie traci nadziei, że bliźniaczka żyje.
Po wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną rusza na poszukiwania siostry wraz z przyjacielem, Feliksem – chłopcem, który straciwszy brata, pragnie zemsty – przez Polskę zniszczoną w czasie drugiej wojny światowej. Jak przeżyć traumę, co zrobić, by przetrwać, jak pozostać sobą i zachować w pamięci to, co było piękne w tradycji rodzinnej, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości po wyzwoleniu?
 
"Anioł do wynajęcia" Magdalena Kordel
Premiera: 9.11.2016

Gdybyś całkiem przypadkiem, tam u siebie na górze, miał jakiegoś bezrobotnego anioła, anioła do wynajęcia, to pamiętaj o mnie. Bardzo proszę. A, i gdybyś mógł mi pomóc w tym, żebym tak do końca nie zapomniała, czym jest miłość i radość…

Michalina ma kłopoty. Została sama, bez środków do życia i bez dachu nad głową. Cały ś wiat wydaje się być przeciwko niej. Kiedy jest już tak źle, że zaczyna tracić nadzieję, ktoś niespodziewanie zaprasza ją na kubek herbaty z cynamonem. Ktoś wysłucha z uwagą, przygarnie do serca, da nadzieję. Czy tam w górze ktoś nad nią czuwa? Dobry duch, zaginiony anioł stróż? 

„Anioł do wynajęcia” to niezwykła historia. Otula jak ciepły koc, rozgrzewa jak filiżanka cynamonowej herbaty, a przede wszystkim przywraca wiarę w ludzi i daje nadzieję. Daj się porwać tej niezwykłej magii. Uwierz w cuda i rozejrzyj się dookoła – może i ty zostaniesz czyimś aniołem? Magdalena Kordel jest autorką bestsellerowych serii „Uroczysko” i „Malownicze”, które sprzedały się już w blisko 100.000 egzemplarzy. Od lat zbiera świąteczne opowieści, a historie opisane w tej książce zdarzyły się naprawdę, bo czas Bożego Narodzenia sprawia, że ludzie otwierają serca, starają się być lepsi dla siebie, a wtedy cuda się zdarzają.
 
To tyle. Kolejność całkiem przypadkowa, oprócz pierwszego tytułu i mojej ukochanej Gayle Forman :) A czy któraś książka z listy i Was zainteresowała? Komentarze

 1. "Śpiący giganci" wydają się wyjątkowo ciekawi, poza tym mają bardzo ładną okładkę ;>

  OdpowiedzUsuń
 2. Przedostatnia, mimo że trudna tematycznie mnie zainteresowała. Ostatnia rzecz jasna też, ale.... akurat ją czytam więc nie wypatruję już w zapowiedziach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie nie, ale Forman i Kordel na pewno siostra kupi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po "Śpiących gigantów" sięgnęłabym bardzo chętnie ;)

  Niedawno zmieniłam adres bloga z littledecoy7.blogspot.com na znalezionewsrodwielu.blogspot.com . Jeśli widnieję na twojej liście odwiedzanych blogów, bardzo proszę o zamianę.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się marzy ,,Anioł do wynajęcia''.

  OdpowiedzUsuń
 6. O żadnej z tych książek nie słyszałam, ale na pierwszy ogień wzięłabym się za czytanie "Płytkie groby", a na drugi "Anioła do wynajęcia".

  OdpowiedzUsuń
 7. Opis "Mischling czyli kundel" baaardzo mnie intryguje, więc na pewno zaopatrzę się w ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Płytkie groby i November 9 to dwie książki, które absolutnie muszę przeczytać! Nie wiedziałam, że wychodzi nowa książka Gayle Forman, ale wygląda na to, że znacząco się różni od jej poprzednich, więc może się skuszę ;)

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 9. Względem Forman mam mieszane uczucia, dlatego nie wiem czy sięgnę po tę książkę - chociaż opis brzmi intrygująco.
  "November 9" już za mną i polecam gorąco :)
  Reszta raczej nie dla mnie. Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Strasznie się cieszę, że napisałaś ten post bo nie małam pojęcia że wychodzi nowa Forman! Poza tym w obowiązkowych planach na listopad mam November 9, Płytkie groby (ależ steskniłam się za XIX wiekiem!), i może jeszcze Śpiący giganci- naprawdę lubię takie kosmiczne klimaty :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja chcę przeczytać najnowszą książkę Magdy Witkiewicz. Tyle nowości!

  OdpowiedzUsuń
 12. "Mischling czyli kundel" oraz "Zostaw mnie" to książki, które ja także koniecznie chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Mischling czyli kundel" to książka, którą muszę mieć! Koniecznie. Chętnie przeczytałabym też Echo i November 9

  OdpowiedzUsuń
 14. "Mischling czyli kundel" Affinity Konar to coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Gayle Forman- przez te okładki mam wrażenie, że wszystkie książki są takie same i o tym samym :/
  "Anioł do wynajęcia" zachwyca mnie swoją okładkę, ale książka, którą koniecznie MUSZĘ mieć to "November 9". Wiem, że współlokatorka nie wybaczyłaby mi, gdybym jej nie kupiła :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciałabym w miesiąc przeczytać tyle książek, ale niestety czas nie pozwala :( dlatego wolę nie planować.

  OdpowiedzUsuń
 17. Colleen Hoover jestem ciekawa!
  Do Gayle Forman mam mieszane uczucia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja oczywiście czekam na November 9. :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty