Premierowo: Siostry


Najnowsza powieść Agnieszki Krawczyk – „Siostry”, to historia rozpoczynająca cykl Czary Codzienności. Autorka, w tylko dla siebie znany sposób, odmalowała rzeczywistość małej społeczności, bawiąc się przy tym słowem, zawsze operując pełną paletą barw, smaków i zapachów. Pani Agnieszka dosłownie zaczarowała mnie tą historią, niespostrzeżenie porywając na kilka cudownych godzin.

Agata Niemirska to niespełna trzydziestoletnia kobieta, pracująca w jednej z krakowskich korporacji. Dziewczyna, na pierwszy rzut oka, wiedze spokojne i uporządkowane życie: wychowana przez ojca i macochę, z przyrodnią siostrą u boku, tworzy szczęśliwą rodzinę. Jednak wycofana i zamknięta w sobie bohaterka, porzucona przed laty przez własną matkę, dorastała w poczuciu bycia „tą gorszą”. Jej niskie poczucie własnej wartości, wielokrotnie przekłada się na życie codzienne: Agata często jest wykorzystywana przez swoich przełożonych, nigdy nie wyraża na głos swoich uczuć, skutecznie chowając je za maską przyjaznego uśmiechu. Mimo szczęśliwego i spokojnego dzieciństwa, ból straty nosi w sercu niczym zadrę, uniemożliwiającą swobodne działanie.

W dniu, w którym główna bohaterka otrzymuje tajemniczy telefon, informujący ją o śmierci matki, nic już nie będzie takie samo. Nie bez wahania kobieta decyduje się na wyjazd do Zmysłowa, by po raz ostatni pożegnać się z własną matką. Podczas wyjazdu, Agacie towarzyszy przyrodnia siostra - charakterna Daniela, która zawsze służy potrzebnym wsparciem i pogodą ducha. Jednak żadna pomoc nie okaże się wystarczająca, w chwili dotarcia do malowniczego Zmysłowa. Na miejscu bowiem czeka nie tylko ciekawska społeczność, co przede wszystkim Tosia - dziewięcioletnia siostra Agaty, o której istnieniu kobieta nigdy wcześniej nie słyszała. Dlaczego matka Agaty nie ujawniła prawdy o swojej drugiej córce? Co się stanie z malowniczym domkiem zmarłej? W końcu, czy Agata zdecyduje się pozostać w urokliwym Zmysłowie, w którym zawsze może liczyć na sąsiedzką pomoc i wsparcie?

Specyficzna magia, ukryta w drobnych ludzkich gestach. Cichy hołd złożony otaczającej nas przyrodzie. W końcu zwykła ludzka życzliwość oraz potrzeba obcowania z drugim człowiekiem – w takich ciepłych, rozgrzewających odcieniach Agnieszka Krawczyk odmalowała niewielką społeczność Zmysłowa. Nie bez powodu zawsze z ogromną radością sięgam po podobne powieści. Bowiem literatura obyczajowa, jak żadna inna, potrafi oderwać na parę godzin od przykrości dnia codziennego. Wzbudzić w sercu nadzieję na nadejście lepszego jutra. W końcu i zwrócić uwagę czytelnika na drobne, radosne sprawy, które wspólnie tworzą definicję szczęścia. Agnieszka Krawczyk po raz kolejny przenosi czytelnika prosto w kojącą atmosferę malowniczego miasteczka, gdzie nie tylko, dzięki sugestywnym, momentami lirycznym wręcz opisom, mamy okazję chłonąć całym sobą piękno przyrody, ale także obcować z barwnymi bohaterami, którzy mimo wad i własnych doświadczeń, zawsze cierpliwie wysłuchają, służąc potrzebną pomocą.

Pani Agnieszka doskonale wykreowała świat małej społeczności, w której nierzadko rządzi ludzka ciekawość, a niepozorna plotka może stać się wystarczającym ogniwem do stworzenia lokalnej sensacji. W recenzowanej historii nie brakuje bowiem co bardziej złośliwych, dociekliwych charakterków, które czekają tylko na odpowiedni moment, by uprzykrzyć życie innym. Warto przy tym zwrócić uwagę, że każdy bohater obdarzony jest odpowiednim temperamentem, który bez wątpienia pozostaje w pamięci czytelnika na dłużej. W „Siostrach” nie można jednak liczyć na szybką i dynamiczną akcją, bowiem w recenzowanej historii każde słowo tworzy z resztą wspólną harmonijną całość, która oddziałuje na zmysły czytelnika, wzbudzając lawinę emocji. Jednym niedociągnięciem, który nie wpłynął jednak znacznie na jakość lektury, to bezcelowe wydłużanie niektórych wątków. Autorka momentami niepotrzebnie skupiała się na detalach, które nie miały większego wpływu na fabułę książki.

„Siostry” to bez wątpienia literatura obyczajowa na najwyższym poziomie, która otula serce rodzinnym ciepłem oraz cieszy oko rozciągającą się zielenią przyrody. Szczerze polecam!
Ocena: 8/10

 
                                                                                                                          
                                                                                                                        

Komentarze

 1. Agnieszki Krawczyk czeka na razie na nas seria Magiczne miejsce. Jak nam się spodoba będziemy wypatrywać Sióstr. Ciekawe, kiedy będzie kontynuacja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że tytułowe siostry i mała miejscowość z różnymi charakterkami wynagrodzi mi ową powolną akcję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko sięgam po literaturę obyczajową, jednak zaciekawiłaś mnie. Fabuła kojarzy mi się nieco z "Obietnicą Łucji", która bardzo mi się podobała. Jeśli trafię na nią w bibliotece na pewno przeczytam ;-)
  Pozdrawiam!

  W krainie absurdu

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem pewna, czy to książka dla mnie... Rzadko sięgam po coś takiego, może kiedyś się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię powieści, w których nie brakuje złośliwych charakterków. Czuję, że w tej historii się szybko odnajdę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię tego typu książeczki wiec myślę, że i na tę się skuszę :)
  Pozdrawiam,
  Subiektywne recenzje

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie wczoraj też recenzja Sióstr :) Uwielbiam serię Magiczne miejsce autorki i Siostry też pokochałam. Mimo powolnej akcji i opisów p. Agnieszka potrafi sprawić, że wprost pochłaniam lekturę... ma swoisty czar i nijak nie będę się czepiać, bo sam fakt, że nie wiem kiedy strony się przewracały a teraz powracam do niej myślami to dowód, że ogromnie mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przepadam za powieściami obyczajowymi, ale pięknie ją opisałaś, w taki poetycko-plastyczny sposób i chyba dobrze to komponuje się z treścią książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę przeczytać tę książkę. Uwielbiam prozę autorki, a poza tym lubię powieści obyczajowe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie zachęciłaś to tej książki i już wiem, że muszę koniecznie ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Widac, że książka jest bardzo interesujaca :-P. Bardzo chetnie sie nad nią skupie;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Koniecznie muszę przeczyta:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo chętnie przeczytam, jestem zainteresowana tą propozycją!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty