Smak dzieciństwa: O wilku, który bał się własnego cienia

Czytaliście może kiedyś historię o wilku, który zamiast wzbudzać strach i przerażenie, sam bał się wszystkiego, co nieznane? W jednej wilczej rodzinie urodził się bowiem taki wylękniony, mały wilczek, którego przerażała nie tylko ciemność i pojawiające się wraz ze zmrokiem upiory, ale również ciche i mroczne lasy, głośne wycie pobratymców, a nawet, pojawiający się ni stąd ni zowąd, najcichszy szelest. Jako że poczucie strachu nie towarzyszy zwykle odważnym i dzielnym wilkom, bohater książeczki miał nie lada problem. 

Nic więc dziwnego, że rodzice małego wilczka, postanowili wysłać swojego wylęknionego i wycofanego synka, w daleką podróż w nieznane, aby chłopiec nie tylko pozbył się wszystkich nieuzasadnionych lęków, ale przede wszystkim sam doświadczył uroków prawdziwego życia, z dala od bezpiecznego domu. Wyprawa małego wilczka okaże się pouczającą, niezapomnianą przygodą, która mimo początkowych przeszkód, okaże się najlepszą lekcją samodzielnego życia.

Mały wilczek, ze ściśniętym ze strachu żołądkiem, podążał w nieznane, coraz odważniej korzystając z uroków wycieczki. Bohater poznał nie tylko wielkiego i przerażającego niedźwiedzia, który w rzeczywistości był bardzo grzecznym i przyjacielskim niedźwiadkiem, ale uratował również małego króliczka z rąk myśliwego, a nawet zaprzyjaźnił się z innymi wilkami. Główny bohater, dzięki swojej odważnej wyprawie, nauczył się nie tylko nie oceniać innych wedle istniejących pozorów, ale przede wszystkim dostrzegł, że strach często bezzasadnie blokuje nas przed pełnym odczuwaniem życia.

„O wilku, który bał się własnego cienia” to bardzo mądra, pouczająca historia, docelowo przeznaczona dla dzieci od trzeciego roku życia. Książeczka posiada nie tylko kolorowe i żywe ilustracje, które z pewnością zwrócą uwagę każdego młodego odbiorcy, ale również duże, widoczne litery, które dla nieco starszych czytelników, będą idealne do samodzielnego czytania. Historia o małym wilku zawiera widoczny, dobrze zarysowany morał, który podczas poznawania całej opowieści, z miejsca mnie ujął swoją prostotą i… aktualnością. 

Dzieci, od najmłodszych lat uczone samodzielności, często jednak pełne są naturalnego, nieuzasadnionego strachu. Dzięki recenzowanej książeczce, maluchy mogą utożsamić się z małym wilczkiem, zrozumieć, że lęk towarzyszy nawet najdzielniejszym, zaś poczucie narastającego strachu, często okazuje się być bezzasadne, nierzadko również wyolbrzymiane.

"O wilku, który bał się własnego cienia" to książeczka należąca do czterotomowego cyklu, opowiadającego wzruszające i pouczające historie sympatycznego wilka, rozwijające nie tylko wyobraźnię malucha, ale również jego wrażliwość. Warto również pamiętać o walorach estetycznych książeczki: barwnych i żywych ilustracjach oraz kredowym, odpornym na zabrudzenia papierze, który w przypadku maluchów ma przecież niebagatelne znaczenia.
Ocena: 9/10

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję:

 
 


Komentarze

 1. Mojej córcr mogłaby przypaść do gustu

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak widzę, książeczka pełna sprzeciwów i niedorzeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałyśmy ani nawet nie słyszałyśmy o tej książce. Ale brzmi ciekawie :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle interesuje mnie ta seria o wilczku. Czuję, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej serii. Raczej w obecnej chwili się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kusisz, a dopiero co kupiłam Aurelce trzy nowe książki. :)Jak tak dalej pójdzie, to będzie miała większą kolekcję niż ja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasem mam ochotę sięgnąć po coś dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takiej bajki o wilku to ja nie znałam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Będę pamiętać by za jakiś czas podsunąć bratanicy. ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty