Zapytaj księżyc
Poruszający portret ludzkiej psychiki, przedstawiony przez pryzmat noszonej przez lata w sercu żałoby.

Życie dziewiętnastoletniego Matthew nigdy już nie będzie tak proste i nieskomplikowane, jak może wydawać się życie przeciętnego nastolatka. Przed dziesięcioma laty bowiem, chłopiec przeżył niespodziewaną stratę ukochanego brata, który zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Złożoność następujących po sobie zdarzeń, które pechowo miały miejsce podczas nocnej eskapady dwóch braci, doprowadziły do ogromnej tragedii, bezwzględnie rzutującej na dalsze życie głównego bohatera. Od tej pory Matthew już zawsze nosił w swoim sercu nie tylko ogromne pokłady cierpienia i bólu straty, ale przede wszystkim obciążające jego psychikę poczucie winy. Chłopiec czuł się bowiem odpowiedzialny za tragiczną śmierć brata.

Dziesięć lat później od tragicznej nocy, czytelnik poznaje dorosłego już Matthew, który trafia do zakładu psychiatrycznego, po zdiagnozowaniu pogłębiającej się z dnia na dzień schizofrenii. Chłopiec, za pomocą słów, postanawia zmierzyć się z przeszłością, opisując nie tylko trudne wspomnienia, ale także ponurą codzienność, rozgrywającą się w szpitalnych murach. Pamiętnik głównego bohatera to zbiór przypadkowych, chaotycznych myśli, którym brak widocznej chronologii, za to wykorzystywane są liczne powtórzenia i fabularne przeskoki. Swoisty rozgardiasz i chaos, rozgrywający się na kartach historii, odzwierciedlać ma skomplikowaną psychikę bohatera, wypełnioną labiryntami wątpliwości czy zawoalowanymi myślami.

Chłopiec niejednokrotnie wraca do wydarzeń sprzed dekady, zmuszając tym samym czytelnika do głębokiej analizy źródeł jego obsesyjnych zachowań. Z każdą kolejną stroną, stopniowo wyłania się wzruszający portret choroby psychicznej, z całym jej psychologicznym inwentarzem. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że obraz obsesji Matthew, jego nieustanej potrzeby kontaktowania się ze zmarłym bratem, jest zarysowany realistycznie, bowiem poparty medycznym doświadczeniem i wykształceniem samego autora. Treść książki, jej bezładny charakter, oraz wplecione w całość fragmenty listów bohatera czy jego poplątane autorskie rysunki, dowodzą tylko o nieszablonowości recenzowanego utworu.

„Zapytaj księżyc” to książka dziwna, pisana w charakterystyczny, nieco skomplikowany sposób, gdzie razem z autorem, nie bez skrępowania, przechadzamy się po dzikich, wciąż nieodkrytych, ostępach ludzkiej psychiki, która mimo nieustannego rozwoju nauki, wciąż nie poddaje się naukowym regułom. Utwór specyficzny, miejscami monotonny, który mimo swojej oryginalności, nie każdemu czytelnikowi może przypaść do gustu. Mnie samą książka ujęła złożonością przekazu, formą narracji, a przede wszystkim poruszonym tematem choroby psychicznej, która mimo wzrostu poziomu ludzkiej świadomości, wciąż znajduje się poza sferą komfortu i społecznej wygody.
Ocena: 7,5/10

Recenzja napisana dla portalu:


***

U mnie to już chyba tradycja, że wyniki organizowanych konkursów pojawiają się zawsze z opóźnieniem. Dziś przychodzę do Was z rozwiązaniem książkowego rozdania z egzemplarzem powieści "Mam na imię Freedom". Maszyna losująca w postaci moje mamy wytypowała:
Sia lala
Z całego serducha Wam dziękuję za udział w zabawie i zapraszam ponownie do kolejnego rozdania, które niebawem pojawi się na blogu :)

Komentarze

 1. Okładka książki jest magiczna, a temat schizofrenii mnie ciekawi. Kolejny raz czytam, że książka nie jest tak porywająca, jakbym się tego spodziewała... Będę musiała przetestować ją na sobie, nie ma wyjścia. :)

  Gratuluję Zwyciężczyni konkursu! :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po Twoim opisie widzę, że rzeczywiście, jest to utwór nieszablonowy, dość chaotyczny, wymagający niemałego skupienia. Wejście w myśli dorosłego już chłopaka, może przybliżyć nam jego psychikę, odczucia i wyjaśnić podejmowane decyzje. Z chęcią przeczytam. Pozdrawiam, a zwyciężczyni gratuluję wygranej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa recenzja. :) I bardzo ciekawy blog :) Zostaję na dłużej :)

  Pozdrawiam i zapraszam do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio czytałam "Długą zimę w N." i na razie mam dosyć książek psychologicznych. Potrzebuję czegoś do relaksu po ciężkim dniu.
  I gratuluję Sia lali :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszę tytuł i już cieknie mi ślinka! Muszę zdobyć tę książkę :) Taka dziwaczność zawsze mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka kusi mnie już od dawna :) Chyba w końcu podrzucę ją sobie sama pod choinkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam dużo dobrych opinii o tej książce i chyba się za nią w końcu zabiorę ;)

  Zapraszam na nową recenzję : ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba się nie skusze. Czuje, że nie odnajdę się w tej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Do zachęcenia mnie do tej pozycji wystarczyło hasło"choroba psychiczna". Bardzo cenie seobie autrow, ktorzy w swoich ksiazkach nie boja sie poruszac tak dosadnych tematów.
  Pozdrawiam:
  kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Taka analiza ludzkiej psychiki może być bardzo wciągająca. Pomyślę o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękna okładka :D
  Bardzo bym chciała przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książka mignęła mi gdzieś wcześniej, ale nie przykuła mojej uwagi. Po Twojej recenzji natomiast mam chęć się jej bliżej przyjrzeć :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wierzę! <3 Ogromnie dziękuję :)
  Ale chyba nie dostałam żadnego maila o wygranej. Napisałam wiadomość na maila, który jest podany na blogu.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty