Smak dzieciństwa: Humory Hipolita Kabla
Nie od dziś wiadomo, że krótkonogie jamniki posiadają dość specyficzny charakter. Z jednej strony towarzyskie i zawsze wierne swojemu panu, z drugiej zaś, to typowe, często humorzaste kanapowce, które lubią dobrze zjeść, po czym chętnie zapadają w długą drzemkę. Nic więc dziwnego, że skoro sama posiadam w domu małego jamnika, to z tym większą chęcią sięgnęłam po książeczkę opowiadającą historię humorzastego Hipolita Kabla. 

Tytułowy jamnik to typowy przedstawiciel swojej rasy: marudny, leniwy, trochę zadumany, w wolnej chwili z niemałą lubością użalający się nad sobą i swoim losem. A to, że pogoda niesprzyjająca jego psiej naturze. A to, że wygodnego basenu brak w przydomowym ogródku. A że i marzeń konkretnych nie ma, których w swym wiernym psim sercu, po cichu by pragnął. 

Jednak Hipolit Kabel ma zawsze w zanadrzu garść dobrych rad, które w razie potrzeby może otrzymać od swojego niezastąpionego przyjaciele – kota Alojzego Kocioła. Cierpliwy, łagodny, ale zawsze do bólu szczery koci towarzysz, nie tylko wspiera Hipolita Kabla cennym słowem, ale swoim wrodzonym spokojem łagodzi jego humory i  nieustanne grymasy, a przede wszystkim zawsze wiernie stoi u jego boku, w razie potrzeby służąc mocnym uściskiem kociej łapki. 

Zakochałam się w tej opowieści! Zabawna, prawdziwa historia małego jamnika, z widocznie zarysowanym morałem, z pewnością wzruszy i rozbawi niejednego czytelnika.  Mnie samą, jako właścicielkę psa tej specyficznej rasy, ujęło faktyczne podobieństwo głównego bohatera do charakteru mojej uroczej, acz kapryśnej jamniczki. 

Warto przy tym wspomnieć, że mimo widocznie wplecionego w fabułę opowieści humoru i dowcipu, autorka książki pochyliła się również nad warstwą edukacyjną całej historii, w konsekwencji tworząc opowieść kultywującą pojęcie przyjaźni zarówno w życiu człowieka, jak i innych stworzeń żyjących na Ziemi.

Króciutkie rozdziały, prezentujące kolejno zupełnie nowe opowieści, duża czcionka, przeznaczona dla młodszego czytelnika, i w końcu przepiękne, przemawiające do wyobraźni odbiorcy ilustracje, autorstwa Grażyny Rigall - wszystko to wspólnie tworzy niezwykłą opowieść o młodym, humorzastym jamniku Hipolicie Kablu, zamkniętą w przepięknym wydaniu, która idealna wręcz będzie na świąteczny prezent dla naszych dzieci. Ale i nie tylko. „Humory Hipolita Kabla” to też świetny pomysł na podarunek, dla wszystkich tych, którzy mają w swoim domu charakternego, upartego jamnika. :) 
Ocena: 9/10

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję: 

Komentarze

  1. O jamniku to chyba jeszcze nic nie miałam, więc dobra okazja, żeby to zmienić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam kiedyś psa jamnika. Zdecydowanie zapamiętałam go jako spokojny pies :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Warstwa edukacyjna i poznawcza, a do tego rozrywka. Jestem na tak!

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty