Smak dzieciństwa: Ale historia.. Mieszko, ty wikingu!Uwielbiam bajki! Kolorowe, czarno-białe, rymowane - nieistotne. Ważne, by spełniały swoją fundamentalną funkcję - otwierały podwoje do minionych lat cudownego dzieciństwa.  Stąd na blogu postanowiłam ruszyć z zupełnie nowym cyklem - "Smak dzieciństwa", w którym to będę prezentować książki docelowo przeznaczone dla dzieci i młodszej młodzieży. Nie ma nic bowiem przyjemniejszego, jak uwolnić wyobraźnię i obudzić swoje  wewnętrzne dziecko :)))
Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem na szybką, owocną naukę jest ten, w którym wiedza zawoalowana jest między dowcipną, wciągającą historię. Wydawnictwo Nasza Księgarnia wychodzi na przeciw wszystkim młodym czytelnikom, którzy głodni wiedzy i interesujących faktów historycznych, niekoniecznie lubią siedzieć cierpliwie przy nudnych podręcznikach. Seria „Ale historia” z humorem przekazuje najważniejsze ciekawostki historyczne, a wszystko to dawkowane jest przystępny sposób, dzięki udanemu połączeniu krótkiej opowieści z humorystycznym sugestywnym komiksem. 

Głównym bohaterem książki „Mieszko, ty wikingu” jest dwunastoletni chłopiec - Aleks, który oprócz umiejętności nieustannego pakowania się w kłopoty, żyje w czasach, w których na porządku dziennym jest odbywane fascynujących podróży w czasie. Gapowaty chłopiec, który nie należy do ulubieńców klasowych kolegów, tym razem ma przenieść się prosto do niespokojnego X wieku, w czasy powszechnego niewolnictwa oraz rodzącego się na ziemiach polskich chrześcijaństwa. 

Aleks, razem z grupką klasowych kolegów i koleżanek, w tym również i uroczej Zuzki, będącej obiektem jego wielkiej, acz beznadziejnej miłości, trafia do lat panowania Mieszka I, a wszystko to w dzikiej i niebezpiecznej scenerii wczesnego państwa Polskiego. Chłopiec nie tylko będzie miał okazję poznać prawdę o faktycznym pochodzeniu ówczesnego władcy, ale doświadczy na własnej skórze trudów wojny czy z powodzeniem wydostanie się nawet z rąk groźnych handlarzy niewolników. 

„Mieszko, ty wikingu” to przyjemna, lekka lektura, która poprzez specyficzny humor oraz wplecione w całą historię fragmenty humorystycznych komiksów, nie tylko stanowi idealną rozrywkę dla młodego czytelnika, ale przede wszystkim przekazuje w przystępny sposób masę ciekawych faktów historycznych. Co najlepsze, młody odbiorca, dzięki specyficznej formie narracji, prowadzonej z perspektyw dwunastoletniego Aleksa, nawet nie zauważy, że między fragmenty czytanej historii, wplecione są pozornie nudne, na pierwszy rzut oka nieprzyswajalne fakty z X wieku.

I to właśnie wprowadzona między rozdziały, metoda przyjemnej nauki przez dowcip i zabawę, stanowi największą zaletę nie tylko tego tytułu, ale i całej serii „Ale historia”, którą szczerze pragnę Wam polecić!
Ocena: 8/10 

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję: 

Komentarze

 1. Z pewnością "Mieszko, ty wikingu" to lektura, która przypadłaby mojemu 8-letniemu bratu, który uwielbia takie historie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś polecę ją siostrzeńcowi - moje dzieci nie lubią czytać...poza tym mają masę lektur.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście dobrym pomysłem jest połączenie historii z dobrze opowiedzianą historią. To jest niemal niemożliwe, jak wiele zapamiętuje się z takiej książki niż z nudnej lekcji lub podręczników.
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że w książce można poznać fakty historyczne. Lubię takie dziecięce pozycje, więc będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ktoś miał fajny pomysł na takie połączenie. Będę polecać i nawet sama bym chętnie zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może być dobrym prezentem pod choinkę :D

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja znów chciałabym być dzieckiem i móc się zaczytywać w takich książkach bez skrupułów...

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaproponuję tę książkę dla kogoś młodszego z mojej rodziny lub dam na prezent.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja lubię baki, ale oglądać. Czytać niekoniecznie ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty