Służąca


Barwna i hipnotyzująca opowieść o dwóch niezwykłych kobietach, które mimo istniejących różnic, połączy smutna historia...

Sprawa niewolnictwa Afroamerykanów, ich powszechnego szykanowania i nękania, w świadomości dziewiętnastowiecznego społeczeństwa amerykańskiego nierozerwalnie utrwalona była poprzez przekazywane z pokolenia na pokolenie chore tradycje i obyczaje. Obraz wychudzonych niewolników, którzy w pocie czoła podejmowali się zabójczych, katorżniczych prac na sąsiadujących z nędznymi barakami plantacjach, w ówczesnych czasach była zjawiskiem wszechobecnym, a każda próba naprawy istniejącego systemu uznawana była za barbarzyński akt naruszenia porządku. Tara Conklin, amerykańska prawniczka, w swojej debiutanckiej powieści, składa swoisty hołd zniewolonemu czarnoskóremu społeczeństwu, przekazując czytelnikom faktyczny obraz ich cierpienia - fundament dzisiejszej potęgi Ameryki.

Akcja „Służącej” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: dzisiejszy, wszechobecny pęd i gonitwa sprawnie łączy się i wzajemnie przenika z dziewiętnastowieczną stagnacją i letnią duchotą wiejskich przestrzeni Wirginii. Lina Sparrow jest młodą i obiecującą prawniczką. Kobieta pracuje w prestiżowej kancelarii w Nowym Jorku, w której niespodziewanie otrzymuje nietypowe zlecenie: Lina ma podjąć się przygotowania zbiorowego pozwu o wielomilionowe odszkodowanie dla szykanowanych w przeszłości Afroamerykanów,stanowiące swoiste zadośćuczynienie dla ich dzisiejszych potomków. Prowadzone śledztwo doprowadza Linę do Bell Creek – posiadłości w Wirginii, w której żyła niegdyś znana i podziwiana malarka Lu Anne Bell. Kolejne tropy ujawniają przełomowe dla sprawy informacje. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że autorką mistrzowskich obrazów Lu Anne w rzeczywistości mogła być jej czarnoskóra służąca – Josephine. Czy dzieła uznanej malarki są faktycznie dziełem niewolnicy? Lina wyrusza w fascynującą podróż do XIX Wirginii, w której stopniowo, niczym ujawniane krok po kroku mistyczne i niejednoznaczne piękno malarskich płócien, wychyla na światło dzienne prawdę, skrzętnie schowaną pod fasadą budowanych przez lata kłamstw.

„Służąca” to sprawnie i z wyczuciem napisana powieść obyczajowa, która z należytą powagą porusza problematykę powszechnego w historii zjawiska niewolnictwa. Powieść Tary Conklin to swoisty pomnik dla czarnoskórego społeczeństwa, które własną pracą i wylanym potem, włożyło elementarny wkład w budowę fundamentów współczesnej Ameryki. Okaleczone, wycieńczone jednostki, zapomniane przez historię, których ślad zatarł się wraz z ich nędzną śmiercią. Autorka, wykorzystując postaci dwóch z pozoru zwykłych kobiet, stworzyła wzruszającą i zapadającą w pamięć opowieść, gdzie widoczna w tle kultura i sztuka tylko dodaje całej historii odpowiedniego klimatu piękna i tajemnicy.

Debiutancka powieść Tary Conklin mimowolnie wzrusza, zmuszając również czytelnika do niezbędnej refleksji nad istotą człowieczeństwa. Czy posiadamy prawo do decydowania o życiu drugiej osoby? Czy jako społeczność, winniśmy dążyć do ratowania drugiego człowieka, nawet za cenę własnej wolności? Autorka w swojej historii zarysowuje bowiem działalność "kolei podziemnej", która z wprawą prowadziła konspiracyjną akcję przerzutu niewolników na Północ. Opisuje ludzi, którzy za w imię wolności Afroamerykanów, ryzykowali życie własnej rodziny. „Służąca” to przepiękna opowieść, utkana z bolesnych obrazów ludzkiej bezwzględności, która stanowi jednak swoistą obietnicę lepszego jutra.

Oficjalna recenzja dla portalu dlaLejdis :) 


Komentarze

 1. Książka porusza bardzo interesujący temat. Co prawda niezbyt przepadam za akcją, która toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, ale ten tytuł mnie zainteresował i z chęcią bym go poznała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O niewolnictwie nie czytałam zbyt wiele książek, jednak ,,Służąca" bardzo mnie zainteresowała. Rozejrzę się za nią w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam chrapkę na tę książkę od dawna!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam tę książkę jakiś czas temu i od tej chwili stoi na półce i uśmiecha się do mnie, a ja mam tyle innych do czytania... Ale mam straszną chęć na ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię zgłębiać takie historie, które wywołuję tyle refleksji. Chętnie więc przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo dobrego słyszałam o tej książce, a Twoja recenzja tylko do niej zachęca. jak najbardziej książka wpisuje się w mój gust czytelniczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę mam w planach już od kilku tygodni. Gorzej z czasem :P
  Bardzo ciekawa recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z przyjemnością przeczytałabym tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię, gdy fabuła odgrywa się na dwóch platformach czasowych :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio u mnie na blogu tez pojawiła się recenzja tej książki. Bardzo ciekawa i wciągająca powieść ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio często czytam o tej powieści. Wydaje mi się, że jest przesycona tym wszystkim, co cenię w dobrej książce. To w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi niezwykle ciekawie i zachęcająco :) Bardzo podoba mi się wygląd Twojego bloga, zwłaszcza ten rysunek/grafika na górze :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam ,,Czarne skrzydła" i tam również był poruszany temat niewolnictwa. Książka mi się spodobała, a ,,Służąca" zapowiada się ciekawie. A skoro fabuła "przeskakuje" w czasie, to tym bardziej z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi ciekawie. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. Gdy będę miała więcej czasu z pewnością sięgnę po tę pozycję.

  Pozdrawiam:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Temat mnie interesuje, a jeszcze nigdy nie miałam szansy przeczytać o tym książki, więc z chęcią się zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tyle dobrych książek, tak mało czasu :(
  Pozdrawiam!

  O książkach - okiem Optymistki

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie przeczytam tę książkę. Wątki dotyczące niewolnictwa prawie zawsze są interesujące, więc oby w tym przypadku również tak było :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Niezbyt wpada w mój gust czytelniczy, ale nie mniej dobrze, że Tobie się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Skoro to tak dobry debiut, dotyczący tak trudnego tematu, to muszę go przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Chetnie bym siegnela :) tematyka jaka bardzo lubie no i wzruszajaco jest :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawie napisałaś o tej książce. Dziwnie było by nie spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 22. Byłam bardzo zadowolona z lektury, o czym świadczy fakt, że Służąca stoi na mojej ulubionej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Lubię, gdy akcja toczy się dwutorowo. Zapowiada się ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 24. Z pewnością polecę książkę mojej mamie,ona lubi takie historie :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zapowiada się przepięknie. Nie jestem w stanie po takiej recenzji, nie czuć się zainteresowana - wręcz zobowiązana do poznania tego tytułu. Koniecznie muszę go poszukać, koniecznie muszę go poznać, bo takie poruszające pozycje mogłabym czytać zawsze i wszędzie. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 26. Uwielbiam takie wartościowe książki, które wzruszają i zmuszają do refleksji. Chętnie zapoznam się z tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Myślę, że mogłabym się skusić ;-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Na razie nie mam ochoty na tę pwoieść, ale znając moje upodobanie do eksperymentów pewnie w końcu ją przeczytam ;) Coś Ci się tam na końcu recenzji chyba ucięło ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Cześć,
  Jestem tu po raz pierwszy i dodałam Twój blog do obserwowanych. Świetna grafika! Gratuluję. Książka mnie zaciekawiła już jakiś czas temu. Zdobyłam ją, planuję przeczytać.
  Pozdrawiam
  Renax

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty