PEŁNA TAJEMNIC OPOWIEŚĆ O UROKACH PROWINCJIUkryty w mrocznym rozległym cieniu, pośród starych drzew zdziczałego parku, stoi monumentalny i dostojny pałac. Pałac hrabiny, który po dziś dzień przechowuje pamięć arystokratycznej rodziny Doenhoff. Stare zużyte deski, noszące na sobie niewidoczne już ślady stóp dawnych gości. Grube, potężne mury, utrzymujące echo minionej świetności i blichtru.
Tuż obok pałacu, znajduje się niewielki i niepozorny Domek Leśniczego, stanowiący dziś obiekt żywej historii jako obecne Muzeum Hrabiny Franciszki. Zakamarki starego budynku, ukrywają nadal dawne tajemnice i zagadki, a czujny duch zmarłej hrabiny, strzeże z uwagą z zaświatów swojego dziedzictwa. Niespodziewanie, los zmarłej arystokratki skrzyżuje się z drogą Justyny Skotnickiej, głównej bohaterki książki Joanny Jurgała-Jureczka "Tajemnice prowincji".

Kobieta bowiem powraca do rodzinnych stron, gdzie oprócz pracy jako miejscowy kustosz niewielkiego muzeum hrabiny, ma pełnić rolę opiekunki dwóch niesfornych chrześniaków: nastoletniego Maćka i młodszego Kuby. Justyna odwiedza rodzinne Brzozowo z zamiarem opuszczenia go po dwunastu miesiącach, by jako doświadczony historyk sztuki, zatrudnić się w końcu w wymarzonej słynnej artystycznej galerii w ukochanym Krakowie. Jednakże złośliwy los bywa przewrotny, zastępując leniwy, nudny wypoczynek na prowincji kolażem barwnych i intrygujących wydarzeń, zaś ciche Brzozowo z dnia na dzień przekształcając w prawdziwą metropolię. Kobieta poznaje niezwykłych mieszkańców prowincji, którzy z właściwą sobie pogodą ducha, urozmaicają krajobraz cichego miasteczka. Charakterna Helena Stępniowa, prawa dłoń miejscowego muzeum, a także główne ogniwo pikantnych plotek. Lokalny pijaczyna Rysiek, opacznie nazwany Pośpiesznym czy złośliwy erudyta przewodniczący Brudny, który z rozmachem i zjadliwością wyczekuje kolejnych potknięć pani burmistrz. 


Obraz wielobarwnego kalejdoskopu osobowości uzupełnia arystokratyczna postać Jana - bliskiego krewnego zmarłej hrabiny, który z właściwą sobie elegancją, zyskuje szczerą niechęć głównej bohaterki.
Justyna odkrywa też niezwykłe dzieje rodziny Kossaków, a odnaleziony obraz Witkacego, stanie się motorem do kolejnych zmian w jej życiu, których skutki odbiją się głośnym echem w lokalnych mediach. Czy kobieta doceni w końcu specyficzny urok malowniczej prowincji i porzuci zamiar opuszczenia wioski? Czy zmanierowany i wyniosły Jan zdobędzie sympatię głównej bohaterki? Czy w końcu duch zmarłej hrabiny zaakceptuje nowego kustosza muzeum i uchyli mroczne podwoje rodzinnych sekretów? 

Autorka „Tajemnic prowincji” z uroczą lekkością przybliża czytelnikowi wierny portret małej miejscowości Śląska Cieszyńskiego, jej barwnych mieszkańców, tradycji i obyczajów. Czytelnik, razem z postacią Justyny, zachwyca się niezwykłym urokiem miasteczka, dostrzega ulotne piękno zachodzącego słońca czy kołyszących się delikatnie na wietrze gałęzi wiekowych drzew. Autorka w sposób doskonały kreśli obraz przyrody, która w otoczeniu cichej prowincji, z dala od miejskiego gwaru, daje się odkryć w pełnym majestacie i rozkwicie. Narracja w książce płynie niespiesznie, jest bowiem nierozerwalnie związana z losem mieszkańców wioski, którzy żyjąc leniwie, nie tylko cieszą się prawdziwą swobodą i wolnością, ale potrafią również dostrzec niezwykłe zmiany pór roku. Konfrontacja świata duchowego z tym rzeczywistym, jest zabiegiem, który autorka umiejętnie wykorzystała w swojej opowieści. Postać zmarłej hrabiny dodaje bowiem całej historii niezwykłego klimatu tajemnicy i grozy, zaś duch młodej dziewczyny wywołuje mimowolny dreszcz niepokoju.

„Tajemnice prowincji” to powieść, która niezwykle zgrabnie i lekko przedstawia losy małego miasteczka wraz z całym jego prowincjonalnym zapleczem. Autorka, oprócz wątku miłosnego, znalazła też miejsce na ciekawą intrygę oraz lekcję pasjonującej historii, w efekcie tworząc opowieść, która powinna zadowolić każdego wybrednego czytelnika. Szczerze polecam! 
Ocena: 8/10 

Za udostępnienie egzemplarza książki bardzo serdecznie dziękuję: 


Komentarze

 1. Bardzo lubię, gdy akcja powieści osadzona jest w małych miasteczkach, wsiach, specyficznych obszarach. Jednak, nie przemawia do mnie wątek miłosny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, jest to bardziej książka dla kobiet, niestety:)

   Usuń
 2. O tak, myślę że mogłaby mi się spodobać. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie czytam książki, których akcja dzieje się w małym miasteczku. To takie miejsca, które potrafią zaskakiwać czytelnika :) Trochę się waham, bo nie wiem czy książka przypadnie mi do gustu, ale nie skreślam jej na przyszłość ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię czytać o prowincjonalnych miasteczkach. Niosą z sobą niesamowity urok:) Może kiedyś w przyszłości przeczytasz, jak będzie okazja.:)

   Usuń
 4. Klimatyczna powieść, bardzo kusi mnie ta propozycja, dlatego chętnie przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, książka ma taki specyficzny, ciepły klimat, który często można wyczuć w powieściach obyczajowych:)

   Usuń
 5. Przepiękna okładka <3
  Już mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie właśnie ta książka zachęciła swoją przepiękną okładką:))

   Usuń
 6. Lubię od czasu do czasu poczytać takie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem warto, człowiek łapie po lekturze takiej powieści jakiś większy dystans do świata:)

   Usuń
 7. Zainteresowałaś mnie tą książka, będę musiała się jej bardziej przyjrzeć :)

  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto. Jak będę miała okazję, to wpadnę do Ciebie:)

   Usuń
 8. Ostatnio masz szczeście do ciekawych i dobrych książek, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A właśnie ja mam wrażenie, że ostatnio mam jakiegoś pecha do lektur:) Choć akurat ta książka temu jednoznacznie przeczy.

   Usuń
 9. Dość ciekawie zapowiada się treść. Poprzez czytanie twojej opinii poczułam klimat tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ciekawa tej pozycji. Zachęciłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że książka mogłaby mi się spodobać, będę ją miała na oku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli gustujesz w takich typowych. klimatycznych obyczajówkach, to przeczytaj:)

   Usuń
 12. Lekcja historii i wątek miłosny? Coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę że to lektura w 100% dla mnie :) będę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się naprawdę cieszę:)) Mnie się bardzo podobała:)

   Usuń
 14. Lubię te smaczki prowincjonalnych miasteczek...

  OdpowiedzUsuń
 15. Książki, których akcje osadzone są właśnie w takich małych miasteczkach są niezwykle urokliwe i często wszystko dzieje się tam nieśpiesznie, ale ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Cieszę się, że książka Ci się spodobała:) ja muszę się przyzwyczaić do nowego wyglądu bloga:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten nieco chłodny szablon idealnie ostudzi gorącą pogodę, którą ostatnio mieliśmy za oknem. Musi być równowaga;)

   Usuń
 17. Ja mogłabym ciągle czytać takie książki, uwielbiam przedstawianie polskich miasteczek w powieściach. Sama fabuła mnie ciekawi, a widzę, że to książka, którą naprawdę warto poznać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, że lubisz takie klimatyczne i i ciepłe powieści obyczajowe:)

   Usuń
 18. Najbardziej cieszy mnie fakt, że oprócz wątku miłosnego, autorka znalazła też miejsce na ciekawą intrygę oraz lekcję pasjonującej historii. W takim razie chętnie zaznajomię się z tą powieścią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałam wyżej w komentarzu, wątek miłosny jest, o dziwo, bardzo subtelny:)

   Usuń
 19. Uwielbiam takie klimtay, dlatego jak dla mnie: to pozycja obowiązkowa! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w takim razie trzymam kciuki, żeby i do Ciebie książka dotarła:)

   Usuń
 20. Jakie piękne i kliamtyczne zdjęcie. A książkę już mam, i czuję, że mnie porwie jej fabuła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo chciałam, żeby zdjęcie przekazało choć w połowie klimat książki:) To życzę Ci, żebyś była zadowolona z lektury:)

   Usuń
 21. Jeszcze nigdy nie miałam okazji zagłębić się w lekturę o polskiej prowincji. Cóż, może ta będzie pierwsza! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jako kobieta z prowincji chętnie sięgnę po te lekturę. Polecam serię Kasi Enerlich o prowincji pełnej... różnych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty