NIEZWYKŁA SIŁA PRZYJAŹNI W KSIĄŻCE "KOLOR JEJ SERCA"

Przyjaźń przybiera różnorodne oblicza. Skrywa się nieśmiało pod subtelnym i ciepłym uśmiechem ukochanej osoby. W pokrzepiającym uścisku ręki. W delikatnym muśnięciu dłoni. W cierpieniu i bólu. W słowach dotkliwych, ale zawsze szczerych i prawdziwych. Przyjaźń, pomimo różnorodnych tonów i odcieni, niewątpliwie gotowa jest napędzać człowieka do czynów pozornie niemożliwych. Przyjaźń nie zna podziałów. Nie dzieli ludzi na czarnych i białych. Przyjaźń po prostu jest, gotowa zawsze i nieodmiennie przelać w nasze życie porcję nadziei, która jest jak łyżka słodkiego miodu w potężnym dzbanie goryczy.

Cradock House - dom, w którym wszechmocna siła przyjaźni nie raz zmieniła nurt przyjętych zasad i obyczajów, przeciwstawiając się odważnie wszelkim zakazom i barierom. To właśnie tutaj, w cieniu drzewa, rodzi się mała czarnoskóra dziewczynka Ada, której matka Miriam pracuje jako służąca w posiadłości białego państwa. Dziewczynka, swoją niezwykłą skromnością i naiwnością, szybko zdobywa serce pani domu - Cathleen Harrington. Kobieta, żyjąc w zupełnym oddaleniu od swojego rodzinnego domu, mieszczącego się w pięknej Irlandii, czuje się obco i samotnie w nowym i nieznanym miejscu. Dlatego bardzo szybko przelewa swoje uczucia na czarnoskórą dziewczynkę, tworząc tym samym potężne więzy przyjaźni. Kobieta, wbrew zasadom apartheidu, codziennie uczy Adę cennych umiejętności czytania i pisania, oraz zaszczepia w niej prawdziwą i wieczną miłość do muzyki, która niewątpliwie zespala w jedną całość ich wrażliwe serca. 

Wszystko zmienia się w dniu, gdy pod nieobecność Cathleen, cisza i samotność przebija się z wszystkich kątów Cradock House, przyczyniając się tym samym do przełomowego wydarzenia w życiu państwa, ciągnąc za sobą całą lawinę nieszczęść. Ada, z obowiązku wobec pana, zostaje zhańbiona, czego owocem jest mała kolorowa dziewczynka - Dawn. Czy dorosła już Ada poradzi sobie w groźnym świecie bezwzględnych podziałów? Jak społeczeństwo Cradock zareaguje na postać kolorowej dziewczynki, która według chorych zasad, nie przynależy do żadnej grupy?

"Kolor jej serca" to książka, której akcja płynie spokojnym, niemal leniwym rytmem. Pomimo bolesnych prawd, które zostają ujawnione w powieści, nie ma tutaj zbędnej pompatyczności, która w podniosły sposób ukazałaby nam problem, który przecież boleśnie podzielił na wiele lat ludzkość. Są za to słowa proste, bo pochodzące z wprost z naiwnego serca Ady, które przedstawiają rzeczywistość taką, jaka jest ona naprawdę, bez upiększania i niepotrzebnych detali. Początkowo, ogromna prostoduszność i niedojrzałość głównej bohaterki razi czytelnika, wzbudzając ogólne uczucie litości. Ale z każdą kolejną stroną Ada, zmuszona przez bolesne okoliczności, przeobraża się w prawdziwą i silną kobietę, walcząc tym samym o godne życie swojej kolorowej córki. Kobieta gotowa jest iść odważnie, z wysoko podniesioną głową, z małą Dawn na plecach, przy akompaniamencie bolesnych słów i przekleństw obcych czarnych ludzi, którzy za jej haniebne oddanie się białemu mężczyźnie, wyparli ją ze swej społeczności. Ada, z cichej i niepewnej dziewczyny, przeistacza się w niezwykle odważną i wartościową kobietę.

"Kolor jej serca" to powieść nie tylko o ogromnej mocy przyjaźni, która stoi wiernie ponad wszelkimi podziałami, gotowa zawsze przezwyciężyć góry problemów i prawdziwe wyżyny uciążliwych przeszkód. To również historia o niezwykłej sile muzyki, która jest skora nieść prawdziwą nadzieję w czasach znieczulicy i okrucieństwa. Muzyki, której niewiarygodna moc, łagodzi obyczaje i otwiera serca na innych ludzi. Polecam szczerze książkę wszystkim czytelnikom, zarówno tym wrażliwym, jak i tym mniej czułym. Jestem pewna, że niezwykła historia Ady, w każdym z nas poruszy delikatne struny serca, wywołując tym samym, prawdziwe i szczere łzy wzruszenia.
Ocena: 8/10. 

Za udostępnienie egzemplarza tej cudownej powieści bardzo ciepło dziękuję Wydawnictwu Muza. 

 Komentarze

 1. To już druga pozytywna recenzja, którą czytam dzisiaj o tej książce. To sprawia, że ,,Kolor jej serca" trafia na moją listę lektur do szybkiego przeczytania :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka godzin temu czytałam recenzje tej książki na innym blogu i choć przyznałam, że to nie do konca gatunek, który lubię, to książka wydaje się ciekawa i chyba ją przeczytam :)
  I kojarzy mi się trochę ze "Zniewolonym".

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezwykle pięknie i emocjonalnie opisałaś swoje wrażenie z powyższej lektury. Mnie w każdym razie na swój sposób urzekłaś i przekonałaś do tej niebywale pięknej i poruszającej historii, dlatego postaram się w najbliższym czasie rozejrzeć za tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam podobne tematy. Bardzo ładnie napisana recenzja, zdaje się, ciekawej książki. Czytałam o niej już wcześniej równie obiecującą recenzję. Bardzo chętnie przygarnę tę książkę pod swoje skrzydła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytam:) Dzięki Twojej cudownej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja świetna. Słyszałam wiele dobrego o tej książce i mam na nią coraz większą ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że zdecydowałam się na tę książkę. Niebawem zaczynam ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałem nigdy o tej książce, Myślę, że powieść mogłaby mi się spodobać, aczkolwiek nie wiem, czy sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, nad nią mogłabym się pochylić! Z Twoich słów wynika, że COŚ się kryje pod tą historią.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka ta stała się bardzo modna ostatnimi czasy. Twoja recenzja nie pozwala przejść obok niej obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę miałam okazję już przeczytać, również przypadła mi do gustu :)
  Pozdrawiam ciepło :*:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale cudowne wydanie, to jedna z tych okładek, od których zwykle nie mogę oderwać oczu :D Dobra recenzja, wstęp mi się wyjątkowo podoba :D Do książki mnie przekonałaś, więc sb tytuł zapiszę, choć pewnie nawet bym nie musiała przez tą cudowną okładkę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A bym zapomniała, nominowałam Cię do pewnego wyzwania, więc w wolnej chwili, zapraszam :D

   Usuń
 13. Już czytałam pozytywne recenzje o książce, więc mam nadzieję, że w najbliższym czasie znajdę czas.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka jest cudowna, melancholijna i smutna ale niosąca nadzieję :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Choć ksiażka nie posiada pewnym dla mnie wyznaczników, to jednak przyciaga do siebie emocjami. Ja lubię kiedy ksiażka wywołuje emocje, wiec chętnie bym po nią sięgnela

  OdpowiedzUsuń
 16. Dużo pochlebnych opinii czytałam o tej książce, więc czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka figuruje na mojej liście do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 18. ciekawa pozycja muszę się za nią rozejrzeć;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Słyszałam dobre opinie, czemu więc nie?

  OdpowiedzUsuń
 20. Mnie urzekł już sam tytuł jak zobaczyłam go w zapowiedziach - jest na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Cieszę się, że Tobie również ta książka przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam już pozytywne opinie, tutaj następna, więc z przyjemnością sięgnę po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czuję, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 24. z pewnością sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty