"POTOMKOWIE PIERWSZEJ CZAROWNICY" CZYLI AKCJA "MOJA KSIĄŻKA W WASZYCH RĘKACH

Każda akcja, której celem jest propagowanie rodzimej literatury, według mnie, jest zawsze godna najwyższej uwagi i nie sposób się nią zainteresować. Dlatego gdy dowiedziałam się, że w świat powędrowały cztery egzemplarze debiutanckiej powieści Zuzanny Gajewskiej "Potomkowie pierwszej czarownicy", będącej wynikiem zorganizowanej przez autorkę akcji ukrytej pod nazwą „Moja książka w Waszych rękach”, nie pozostawiłam nawet chwili na snucie jakichkolwiek wątpliwości i z ogromną radością wzięłam udział w zabawie. I tak w końcu tytuł trafił szczęśliwie również i na moją półkę.

"Potomkowie pierwszej czarownicy" to opowieść, w której akcja rozgrywa się w dwóch różnych wymiarach: w odległych czasach Mieszka I, gdzie jesteśmy świadkami tajemnej ucieczki córki Mieszka, Adelajdy, z rodzinnego grodu, w celu poślubienia, wbrew zamiarom rodziców, ukochanego Zamira, oraz w drugim, znacznie nam bliższym, a mianowicie rozgrywającym się w czasach współczesnych. To właśnie XXI wiek stanowi podstawę do poznania czterech różnych studentek, będących równocześnie głównymi bohaterkami powieści. Dziewczyny przypadkowo spotykają się w windzie, która niespodziewanie zawiesza się między piętrami budynku. Pozornie, każda z nich jest zupełnie inna: nieśmiała Basia, rozpuszczona Kornelia, wygadana Matylda i zrównoważona Magda. Zdaje się, że żaden przypadek nie jest w stanie połączyć z sobą losów młodych, tak różnorodnych charakterów. Ale życie jak zwykle działa według własnego, ustalonego wcześniej planu. Dziewczyny niespodziewanie szybko się z sobą zaprzyjaźniają, odnajdując szybko wspólny język. Razem odkrywają również pewną mroczną tajemnicę, która sięga odległych czasów pierwszych Piastów...

Debiutancka powieść Zuzanny Gajewskiej zawiera w sobie wątek mitologiczny, które przejrzyście opisany i ciekawie przedstawiony, zainteresował nawet mnie - mitologicznego laika. Początkowo obawiałam się, iż niełatwo będzie mi obracać się wśród książkowych kartek, wypełnionych zewsząd  nieznanymi mi nazwami słowiańskich bogów. Ale tu należą się brawa w stronę autorki, która przedstawiła mitologię Słowian od początku z odpowiednią szczegółowością, dbając równocześnie o utrzymanie nastroju tajemnicy i magii. Przyznam, że po lekturze tej książki, obudziła się we mnie ciekawość i chęć poznania w całości podań dawnych ludów. Autorka stworzyła historię lekką i niezwykle wciągającą, która oferuje nam również porcję magii i tajemnicy, tak potrzebną w dzisiejszym nieco szaroburym świecie.
Ocena 8/10.

Akcja zorganizowana przez autorkę Zuzannę Gajewską, ma na celu poszerzyć grono czytelników i sprawić, by książka otwarcie wędrowała od jego zainteresowanego do kolejnego. Tak też i jestem zmuszona rozstać się z tytułem i wysłać go dalej, do przypadkowo wylosowanej osoby. W takim razie zachęcam do udziału w akcji i zgłaszania się pod postem. 

Co należy zrobić, by móc przeczytać ten tytuł?
1. Należy zgłosić się pod tym postem podając adres e-mail do dnia 13.05.2014 
2. Zapoznać się z zasadami akcji na blogu autorki KLIK
3. 14.05.2014 wylosuję jedną osobę i skontaktuję się z nią w wiadomości e-mail. 
Komentarze

 1. Cieszę się,że Tobie również książka się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. To świetna inicjatywa :) Każdy rodzaj propagowania czytelnictwa jest godny uwagi i nasladowania ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli Ty wysyłasz tą książkę dalej, tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, do osoby, którą wylosuję. Następnie wylosowana osoba czyta książkę i tak samo jak ja teraz, ponownie szuka chętnych czytelników, wśród których losowo wybierze kolejnego odbiorcę. :)

   Usuń
 4. Bardzo ciekawa akcja, aczkolwiek ja nie mogę w niej póki co wziąć udziału ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. OMG!!! Masz mojego pieska <3 Moja Pikuśka! :) <3 jamniczki górą <3 Jeju identyczna! Książka może być interesująca ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że obie mamy fioła na punkcie jamników:) Musisz kiedyś pochwalić się swoim:D

   Usuń
 6. Ciekawe, muszę się zastanowić, czy wziąć udział, czy nie. Jutro dam znać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama książka wydaje się być interesująca - bardzo zachęcająca recenzja z Twojej strony, a akcja mająca na celu propagowanie czytelnictwa też ciekawa, ale chyba nie wezmę udziału.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa pozycja, niezmiernie zachęciłaś mnie swoją recenzją - niestety nie mogę wziąć udziału w akcji - mam w planie inne pozycje do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. świetny pomysł!
  szkoda że nie mieszkam w Polsce, na pewno wzięłabym udział :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam już o tej książce. Gdybym nie miała takich zaległości, na pewno wzięłabym udział w losowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nominuję cię do Liebster Blog Award. http://ksiazkikatniss.blogspot.com/2014/05/liebster-blog-award-2-i-3.html Będzie mi miło, jeśli się przyłączysz :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna akcja - taka wędrująca książka. :) Mam nadzieję, że jeszcze zdążę się zgłosić. :)
  martusiaa1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dziękuję za recenzję i zachęcam wszystkich do akcji. Tych, którym nie uda się tu - zapraszam do siebie - tam jest "dodatkowa" kolejka :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty