NIEBEZPIECZNA "GRA W KŁAMSTWA"

Młodość – dla jednych to czas ciągłej zabawy, wygłupów, częstych imprez, nierzadko zakrapianych sowicie alkoholem czy wypadów ze znajomymi za miasto. Dla innych to okres ciągłej walki o normalne i stabilne życie, u boku wymarzonej ukochanej rodziny, którą nie dane było posiadać.


Sutton to typowa, nieco zepsuta nastolatka, która ma wszystko w zasięgu swojej ręki: bogatą rodzinę, szafę pełną ciuchów pochodzących z najdroższych butików, niebanalną urodę, a przede wszystkim popularność, której każda dziewczyna mogłaby jej pozazdrościć. Wraz ze swymi wiernymi przyjaciółkami oddaje się, oprócz typowo „nowobogackim” zabawom, jeszcze jednej czynności: niebezpiecznej zabawie, która nierzadko wywołuje cierpienie innych – tytułowej grze w kłamstwa. Zabawa, która z każdym kolejnym posunięciem dziewczyn staje się coraz bardziej groźna i niepokojąca. 
 

Emma to dziewczyna, która nie ma łatwego życia. Jako małe dziecko, porzucona przez matkę, tuła się przez lata od jednej rodziny zastępczej do drugiej. W każdym miejscu, w którym musi zamieszkać, nie potrafi zagrzać miejsca, poczuć prawdziwego domowego ogniska. Świat nastolatki wywraca się do góry nogami, gdy przez przypadek trafia na straszny filmik na youtube, gdzie poznaje bliźniaczo podobną do siebie dziewczynę – zepsutą Sutton. Filmik nie jest zwykłym nagraniem, bowiem przedstawia dziewczynę w ciemnym lesie, gdzie zostaje boleśnie przez kogoś duszona. Emma, poruszona obrazem z nagrania, postanawia odnaleźć dziewczynę z filmu. Uruchamia wszechwiedzący internet, gdzie odnajdując profil duszonej nastolatki, potwierdza swoją tezę - Sutton jest siostrą Emmy. Dziewczyna postanawia odzyskać siostrę. Udaje się do rodzinnej miejscowości Sutton, gdzie tam dowiaduje się, że dziewczyna zginęła, a sama, pod groźbą śmierci, musi wcielić się w osobę siostry, nie zdradzając nikomu prawdy o swojej tożsamości. W ten sposób Emma zostaję wciągnięta w prawdziwą grę w kłamstwa, w której za wszelką cenę musi dowiedzieć się, kto naprawdę był zdolny zabić jej bliźniaczkę. W grę, gdzie nie wiadomo kto jest jej sojusznikiem, a kto pod maską przyjaźni, czyha na jej życie. 
Ogromnym plusem książki jest fakt, że rzeczywistość nie jest przedstawiona tylko i wyłącznie z perspektywy Emmy, ale również z punktu widzenia zamordowanej bliźniaczki, której dusza nie odeszła wraz z ciałem, lecz pozostała na ziemi, zawieszona w ciele Emmy.


„Gra w kłamstwa” na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco naiwną opowiastką dla nastolatków, której fabuła, nie grzesząc oryginalnością, przedstawia historię bogatych i zepsutych młodych ludzi. Przyznam, że sama sięgając po ten tytuł, odczuwałam coś na kształt niechęci i znudzenia. Jednakże, z każdym kolejnym rozdziałem, byłam coraz bardziej pochłonięta niebezpieczną grą bohaterów, w której sama nie potrafiłam jasno i jednoznacznie ocenić, kto ma czyste zamiary, a kto zgrywa tylko oddanego przyjaciela. Chcesz się przyłączyć do niebezpiecznej rozgrywki? Zatem sięgnij po książkę i zacznij grę w kłamstwa! 

Ocena 8/10.

Książka bierze udział w wyzwaniu - Autor jeszcze nieczytany

Komentarze

 1. Przede mną jeszcze cała seria PLL, a tutaj ukazują się kolejne książki Sary Shepard. Po "Grę w kłamstwa" na pewno sięgnę, bo koleżanka ją kupiła, więc pożyczę, mimo tego, iż nie jestem już nastolatką. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Polecam, mimo, iż też już nie jestem nastolatką:) Co do pozostałych książek autorki, też nie czytałam serii PLL, ale przekonałam się co twórczości, właśnie po lekturze "Gry w kłamstwa", więc pewnie też niedługo sięgnę po resztę tytułów:)

   Usuń
  3. zachęciłaś mnie bo ja również ani jednej części PLL nie czytałam! :)

   Usuń
 2. Gdy zaczęłam czytać recenzję, to pomyślałem sobie, że to zdecydowanie nie dla mnie pozycja. Ale później pomyślałem "czemu nie?". Poszukiwanie zaginionej siostry o całkowicie innym charakterze? Choć temat oklepany, to brzmi intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też taka moje pierwsza reakcja była:), ale z każdą stroną przekonywałam się coraz bardziej. I powiem szczerze, że nawet fabuła nie była naiwna, a na to jestem bardzo wyczulona.

   Usuń
  2. W takim razie z całą pewnością przeczytam, gdy tylko trafi w moje ręce ;)

   Usuń
 3. Muszę zabrać się za nią. To moze być coś idealnego dla mnie :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale Ci zazdroszczę :D
  Chciałabym przeczytać :3

  OdpowiedzUsuń
 5. Może jednak nie jestem za stara na takie książki. Jeśli będę miała okazję to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnością, po takiej zachęcającej recenzji przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Och, Gra w kłamstwa! Jak ja kocham tą serię! :)
  Zaraz po PLL skusiłam się na lekturę o bliźniaczkach i nie żałuję! :)
  Ciekawa recenzja ;)

  Zapraszam także do siebie: http://recenzje-ksiazek-i-wiecej.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam kiedyś książkę o podobnej tematyce i chyba widziałam nawet jakiś film, ale nie jestem pewna. Nie przyciąga mnie ta pozycja specjalnie do siebie, ale jeśli będę miała kiedyś okazję, to przeczytam :)
  Zabawne jest to, że obecnie czytam książkę, w której zamordowana ma nazwisko Shepard (choć chyba ciut inaczej się pisze) :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty