"MOTYLEK" KATARZYNY PUZYŃSKIEJDzieciństwo – słowo zawierające w sobie całą paletę szczęśliwych wspomnień. To obrazy, które za każdym razem, gdy odgrzebujemy je już z zakurzonych zakamarków naszego umysłu, siłą niemal magiczną, potrafią z powrotem przelać do naszego serca bezgraniczną radość i prawdziwe, rodzinne ciepło. Każdy człowiek nosi w sobie takie wspomnienia. Dzieciństwo to  przecież integralna część naszego życia, która ma zasadniczy wpływ na nasz charakter i osobowość. Bezgraniczna miłość rodziców przedstawiająca się w ich ciągłej trosce o dzieci, każdy krok ukierunkowany na ich dobro – to przecież całkiem zwyczajny obraz większości kochających się rodzin. 

Obraz, który nie był codziennością w rodzinie, w której rozgrywa się przez lata prawdziwa tragedia. To właśnie ta nieszczęśliwa, momentami diaboliczna i nieprzewidywalna rodzina opisana na stronach debiutanckiej książki Katarzyny Puzyńskiej „Motylek” stwarza wiele wątpliwości w głowie czytelnika, które wraz z kolejnymi rozdziałami, dopełniają obraz nieufności. Zdolny i szanowany lekarz, oraz syn - nękany i wyśmiewany przez bezwzględnego ojca, nierzadko bity, odgradzany od świata szczelnym i grubym murem. Dzieciństwo bez ciepła ukochanej matki, lecz przepełnione nienawiścią ojca oraz ciągłymi próbami doścignięcia do jego wygórowanych i chorych ambicji. Dzieciństwo, które stopniowo zakrzywia psychikę młodego człowieka, sprawiając, że ten ma w życiu tylko jeden nadrzędny cel - nie zważając na konsekwencje, pragnie w końcu być prawdziwie docenionym przez brutalnego ojca, odsłaniając tym samym głęboko skrywane demony.

Sceną, na której rozgrywa się akcja książki to mała wieś – Lipowo. Nieustanne plotki  to główna rozrywka jego mieszkańców. Nowa twarz to jedyna sensacja w tej cichej i malowniczej wsi, gdzie każdy zna każdego, gdzie nie sposób być anonimowym. Jednakże, wszystko to tylko gra pozorów. Każdy mieszkaniec pod maską uśmiechu bądź dumy skrywa mroczne tajemnice, które   tworzą w powieści kolejne wątpliwości. Lipowo z dnia na dzień staje się samym centrum morderczych wydarzeń. To właśnie tutaj ma miejsce krwawa zbrodnia – zostaje znalezione zmasakrowane ciało nieżyjącej zakonnicy. Początkowo, wszystko wydaje się być tylko zwykłym, nieszczęśliwym wypadkiem. Lecz w miarę rozwoju zdarzeń, do głosu dochodzi kolejna śmierć – tym razem zostaje znalezione ciało bogatej mieszkanki wioski, której ciało w sadystyczny sposób zostało zbezczeszczone. Czy te dwa przypadki śmierci są z sobą powiązane? Czy mają wspólnego mordercę?

Zadania podejmuje się grupa lipowskich policjantów –  na czele z aspirantem Danielem Podgórskim. Każdy z osobna reprezentuje zupełnie inną mentalność, która wraz z ich problemami i bagażem doświadczeń wpływa mniej lub bardziej na przebieg śledztwa. Zagadka początkowo zdaje się być niewykonalna. Każdy kolejny dzień śledztwa rodzi nowe pytania, które ostatecznie wymagają zagłębienia się w przeszłość...

Książka, którą miałam okazję czytać, to nie tylko historia zbrodniczych czynów, to także ciekawie wykreowani bohaterowie, obok których nie sposób przejść obojętnie, Autorka dogłębnie, a co najistotniejsze, w sposób intrygujący i nieco mroczny, przedstawia skomplikowaną psychikę swych postaci, nierzadko nadszarpniętą przez przykre doświadczenia. Każda wewnętrzna walka mordercy, opisy jego szaleńczych myśli powodowały, że na ciele czułam gęsią skórkę, a sama daleka byłam od samotnych, wieczornych spacerów.
Autorka stworzyła wielowarstwową powieść, w której wszystkie wydarzenia się z sobą zgodnie splatają, wprowadzając tym samym czytelnika w błąd, co do wyboru możliwego mordercy. Sama, z każdym kolejnym rozdziałem, próbowałam na nowo odgadnąć, kto jest winny śmierci, a kto tylko udaje, stopniowo gubiąc się w swych domysłach.

Reasumując, Katarzyna Puzyńska w swej debiutanckiej powieści, tworzy historię bardzo misternie utkaną, która często znienacka zaskakuje kolejną zagadką. Nie sposób odejść od książki bez zapoznania się z nową tajemnicą. Dlatego zarezerwuj koniecznie chwilę wolnego czasu, weź książkę i odwiedź niepozorne Lipowo, które ujawni Ci swoje mroczne sekrety!

Moja ocena to 5/6.


Komentarze

 1. Koleżanka czytała i też bardzo chwali :)
  Zdecydowanie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na ciekawą książkę, chyba muszę odwiedzić bibliotekę......

  OdpowiedzUsuń
 3. Super ciekawa książka. Polecam

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty