"DZIECKO NOEGO"


"Dziecko Noego" to cieniutka, zaledwie 131 stronicowa książka, która pomimo niewielkiej objętości, posiada na swych stronach esencję prawdziwej życiowej mądrości.
Powieść przedstawia historię małego żydowskiego chłopca - Josepha- który żyjąc w czasach hitlerowskich, zmuszony jest uciec z rodzinnego domu. Oderwany od ukochanych rodziców, pod zupełnie nowym nazwiskiem musi prowadzić dalej, względnie normalne życie beztroskiego dziecka. Trafia do "Żółtej Willi", szkoły z internatem, gdzie pieczę nad wszystkimi sprawami sprawuje katolicki ksiądz- ojciec Pons - człowiek szlachetny, odważny i niezwykle mądry. To właśnie tutaj, pod pozorem życia w wierze katolickiej, chłopiec zawiera pierwsze przyjaźnie. Szczególna i niezwykła więź zawiązuje się pomiędzy Josephem a ojcem Ponsem. Ksiądz, swoją bezgraniczną dobrocią i radością oraz siłą, mającą swe źródło w ogromnej wierze, nadaje każdej spędzonej tam chwili magiczny wymiar. Oprócz zabawy, towarzyszy ich niecodziennej przyjaźni głęboka nauka, ale nie zwykłych, prozaicznych czynności, tylko prawdziwej żydowskiej tradycji i wiary. Pod osłoną nocy, w podziemnej krypcie, czytając żydowskie księgi oraz wspólnie się modląc, ksiądz przybliża chłopcu jego rodzimą religię. Bez zbędnego dydaktyzmu uczy go pokory i szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od wyznawanej wiary.

Książka: "Dziecko Noego" to historia pisana językiem dziecka - łatwym, dalekim od nadmiernej erudycji. W prosty sposób przekazuje czytelnikowi niezwykłe prawdy, pochylając się nad tak istotnymi tematami, jak sprawa wiary. Ksiądz Pons nie kategoryzuje ludzi ze względu na wyznawaną religię, wręcz przeciwnie, w każdej wierze stara się odnaleźć wspólne ziarno.

Temat wojny oraz eksterminacji Żydów nie raz poruszany był w świecie literatury. Jednakże książka francuskiego autora - Erica Emmanuela Schmitta "Dziecko Noego"- w zupełnie innym świetle ujęła tą bolesną i trudną historię, co zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych tytułów. Pisarz po raz kolejny utrwala wizerunek wybitnego autora, który w niezwykły sposób podejmuje trudny tematy. Polecam!

Moje ocena to 5+/6.


Komentarze

Popularne posty